بهترین زمان حامله شدن

بهترین زمان برای باردار شدن چه موقعی است؟

وجود بچه در زندگی یکی از شیرین تر اتفاقات برای هر فرد است و یکی از اهداف ازدواج افراد، داشتن بچه است. بارداری برای خانم ها با وجود آن که سختی های خاص خود را دارد، اما در نهایت شیرین است. یکی از سوالاتی که برای خانم ها پیش می آید، این است که بهترین […]

وجود بچه در زندگی یکی از شیرین تر اتفاقات برای هر فرد است و یکی از اهداف ازدواج افراد، داشتن بچه است. بارداری برای خانم ها با وجود آن که سختی های خاص خود را دارد، اما در نهایت شیرین است. یکی از سوالاتی که برای خانم ها پیش می آید، این است که بهترین زمان برای باردار شدن چه زمانی است تا بتوانند بهترین نتیجه را از بارداری خود بگیرند و با مشکل خاصی روبرو نشوند. ندانستن بهترین زمان باردار شدن می تواند شانس بارداری را کاهش دهد و به همین دلیل است که این سوال برای خانم ها به وجود می آید. لازم است بدانید که هر رابطه جنسی نمی تواند به بارداری منجر شود! در این مقاله از ایران hiv می خواهیم به بررسی بهترین زمان برای باردار شدن بپردازیم و هر چیزی که لازم است درباره آن بدانید را بررسی کنیم.

بهترین زمان باردار شدن

پنجره باروری چیست و چرا اهمیت دارد؟

زنان در هر ماه یک هفته را در اختیار دارند تا با آن، شانس بارداری خود را افزایش دهند. این دوره یک هفته ای معمولاً 2 الی 3 روز قبل از تخمک گذاری خانم ها است که اگر بهترین زمان برای باردار شدن محسوب می شود. جالب است بدانید اسپرم می توان 2 الی 3 روز در رحم خانم ها زنده بماند و این در حالی است که یک تخم، تنها 12 الی 24 ساعت در این محیط زنده می ماند. بنابراین بهترین زمان برای رابطه جنسی به منظور باردار شدن، 3 تا 5 روز قبل از تخمک گذاری در زن است تا اسپرم بتواند شانس ورود به رحم را داشته باشد و در نهایت، پس از حدود 10 ساعت اسپرم وارد تخمک می شود و شانس شما را برای بارداری افزایش می دهد؛ بنابراین این چرخه بهترین زمان برای باردار شدن محسوب می شود. البته توجه داشته باشید در این زمان رفتار جنسی سالم که از مبتلا شدن به ویروس ایدز جلوگیری می کند، شما را از سایر بیماری های مقاربتی حفظ می کنند.

پنجره باروری

چرخه قاعدگی چگونه است؟

چرخه قاعدگی برای هر فرد متفاوت است اما معمولاً بین 28 تا 32 روز طول می کشد؛ برخی افراد دوره قاعدگی کوتاه تری دارند و برخی دیگر طولانی تر! این مسئله کاملاً طبیعی است که به موارد مختلفی بستگی دارد. اولین روز پریود هر خانم را می توان اولین روز چرخه قاعدگی دانست؛ این چرخه شامل اولین روز پریود فرد تا شروع پریود بعدی خواهد بود. همچنین لازم است بدانید که پریود افراد معمولاً بین 3 تا 7 روز است که این مورد هم می تواند در هر فرد با توجه به شرایط متفاوت باشد اما بازه آن بین 3 تا 7 روز است. پس از مرحله چریود دو مرحله وجود دارد که در بهترین زمان برای باردار شدن تاثیرگذار است:

مرحله فولیکولار: این مرحله مربوط به قبل از تخمک گذاری است که با پایان پریود شروع شده و تا شروع تخمک گذاری ادامه پیدا می کند. در این مرحله هورمون استروژن تشرح می شود که منجر به رشد لایه داخلی رحم زن می شود. همچنین لازم به ذکر است که در این مدت استروژن بالا می رود که باعث ترشح هورمون دیگر شده و این هورمون باعث پاره شدن فولیکول و آزاد شدن تخمک می شود.

مرحله لوتئال: این مرحله معمولاً 14 روز طول می کشد که از زمان تخمک گذاری تا پایان چرخه قاعدگی کنونی و شروغ چرخه بعدی یا همان شروع قاعدگی بعدی رخ می دهد.

تخمک گذاری و لقاح

به آزاد شدن یک تخمک از تخمدان ها، تخمک گذاری گفته می شود. لازم است بدانید که پس از آزادی تخمک، تخمک به سمت لوله فالوپ که دو لوله سالم در دو انتهای رحم است، حرکت می کند و تا 24 ساعت بعد آن جا می ماند. اگر به دنبال بهترین زمان باردار شدن هستید، باید بدانید که در این زمان تنها زمانی بارداری رخ می دهد که اسپرم به سمت لوله فالوپ حرکت کند و تخمک را در این مدت زمان بارور کند. از طرف دیگر، اگر اسپرم نتواند تخمک را بارور کند، تخمک به سمت رحم حرکت کرده و بدن برای دوره بعدی قاعدگی آماده می شود.

تخمک گذاری در حاملگی

نشانه های تخمک گذاری

سوال برخی از خانم ها این است که برای شناسایی بهترین زمان برای باردار شدن نیاز به شناخت نشانه های تخمک گذاری داریم تا بتوانیم رابطه جنسی که بخش مهمی از روابط زناشویی است را شروع کنیم. تخم گذاری نشانه هایی دارد که این نشانه ها عبارتند از:

  • گرفتگی عضلات پایین شکم که مربوط به رحم می شود.
  • ترشحات مرطوب، شفاف و لغزنده شبیه به سفیده تخم مرغ از واژن
  • افزایش دمای بدن پس از تخمک گذاری؛ این افزایش دما حدود 0.4 تا 1 درجه سانتی گراد است.
  • افزایش میل جنسی در خانم ها
  • زمان حدودی تخمک گذاری پس از پریود شدن

معمولاً تخمک گذاری با همه این نشانه ها ظاهر نمی شود و اگر یک یا چند مورد را داشته باشید، نشانه تخمک گذاری در رحم شما است.

بالا بردن شانس تخمک گذاری و باروری

برای به حداکثر رساندن شانس تخمک گذاری و باروری شما باید 2 یا 3 روز قبل از تخمک گذاری رابطه جنسی داشته باشید. همچنین در زمان تخمک گذاری هم باید رابطه جنسی داشته باشید تا شانس باردار شدن شما تا حد زیادی افزایش پیدا کند. حتی اگر برایتان امکان پذیر است، از 3 روز قبل از زمان تخمک گذاری تا روز تخمک گذاری، هر روز رابطه جنسی داشته باشید! زیرا هر یک از این روز ها بین 20 تا 30 درصد به افزایش شانس باردار شدن شما کمک می کند. لازم به ذکر است که شما تا 35 سالگی بیشترین شانس برای بارداری را دارید و پس از آن، شانس شما کمتر می شود؛ زیرا تعداد و کیفیت تخمک ها از این سن به بعد کاهش پیدا می کند.

در نهایت، آیا برای تعیین زمان بارداری باید به پزشک مراجعه کرد؟

افرادی که دوره باروری خود را با هدف باردار شدن پیگیری می کنند، از مشاوره تخصصی زیر نظر متخصص استفاده کنند تا آگاهی لازم برای مراقبت های پیش از بارداری را داشته باشند. همچنین در دوره بارداری معمولاً اسید فولیک و سایر مکمل های ضروری توسط پزشکان تجویز می شود که شانس سالم ماندن جنین را افزایش می دهد.

 

نظر خود را بنویسید

IRAN HIV