بهداشت سلامت جنسی و زناشویی

6 نکته مهم که باید درباره بهداشت زناشویی بدانید

بهداشت زناشویی مسئله مهمی است که زوجین باید قبل از نزدیکی به آن توجه داشته باشند.

رعایت بهداشت جنسی مهم ترین مسئله ای است که افراد متاهل باید قبل و بعد از رابطه جنسی به آن توجه داشته باشند. رعایت بهداشت باروری و نکات بهداشتی می تواند تا حد بسیاری جلوی بروز و شیوع بیماری های مقاربتی را بگیرد اما متاسفانه به دلیل کمبود موارد اطلاع رسانی و آگاهی رسانی، زوجین بی توجه به این نکات ساده و مهم برای برقراری رابطه اقدام می کنند. به همین دلیل ما در این مقاله کلیه اطلاعات مفید و ارزشمند را در پنج پخش مجزا خلاصه کرده ایم تا شما بتوانید با ساده ترین بیان به صورت آگاهانه برای رعایت بهداشت جنسی خود اقدام کنید.

1- استفاده از کاندوم را برای جلوگیری از شیوع بیماری های مقاربتی جدی بگیرید.

اولین و مهم ترین نکته ای که همیشه در رسانه ها و مجلات سلامت جنسی در مورد آن صحبت می شود. استفاده از کاندوم است. کاندوم به دلیل پوشش ارتجاعی که دارد باعث می شود تا در صورت حضور میکروب در بدن فرد، مانعی برای شیوع باشد و به همین منظور سلامت جنسی شریک جنسی خود را حفظ کرده اند.

استفاده از کاندوم برای بهداشت زناشویی

بیشتر افراد کاندوم را بیشتر با عنوان کاندوم های مردانه می شناسند ولی این روزها در داروخانه ها و فروشگاه های مختلف کاندوم های زنانه هم به فروش می رسد که کاربری یکسانی با کاندوم های مردانه دارد. شما می توانید در صورت نیاز به استفاده این اجناس را با کاندوم مردانه جایگزین کنید و از آن به عنوان یک ابزار برای پیشگیری استفاده کنید.

2- رفع موهای زائد بدن، مهم ترین اصل برای رعایت بهداشت فردی زناشویی

یکی دیگر از مواردی که برخی افراد کمتر به آن توجه می کنند، رفع موهای زائد بدن به خصوص ناحیه دستگاه تناسلی است را قبل از ایجاد رابطه از بین ببرید.

جالب است بدانید که موهای زائد بدن منبعی برای حفظ و نگهداری میکروب ها و ویروس ها است به همین جهت برای حفظ سلامت و جلوگیری از پخش میکروب ها حتما موهای زائد بدن خود را از بین ببرید. توجه داشته باشید که رعایت این مسئله حتی برای افرادی که رابطه جنسی ندارند نیز در اولویت قرار دارد.

رفع موهای زائد قبل از رابطه جنسی

3- منع برقراری رابطه جنسی در دوران قاعدگی را به یاد داشته باشید

یکی از مواردی که همیشه در مورد آن بحث می شود این است که بالاخره در دوران قاعدگی می توان رابطه داشت یا خیر؟ علی رغم اینکه برقراری رابطه جنسی در دوران قاعدگی از نظر اسلام و همچنین از نظر پزشکی پیشنهاد نمی شود اما همچنان زوجین بسیاری تمایل به برقراری رابطه جنسی در این دوران دارند.

در زمان قاعدگی، دهانه رحم باز تر از سایر زمان ها است و به همین دلیل شرایط برای جذب میکروب ها و انواع ویروس های بیماری های جنسی مهیا است. با توجه به این مورد و همچنین شرایط خاصی که در حین خونریزی عادت ماهیانه برای خانم ها فراهم است. برقراری نزدیکی و ارتباط واژینال اصلا توصیه نمی شود.

رابطه جنسی در دوران قاعدگی

4- رابطه مقعدی، رابطه ای که از نگاه بهداشت باروری توصیه نمی شود.

رابطه مقعدی یا همان اورال سکس نوعی از رابطه است که نزدیکی و ارتباط جنسی از طریق مقعد انجام می شود. متاسفانه این رابطه در بین زوجین بسیار پر طرفدار و لذت بخش است در صورتی که مقعد بانوان به دلیل اینکه محلی برای دفع است ناحیه ای بسیار آلوده و منبعی برای حضور میکروب ها و ویروس هایی مانند  ایدز به حساب می آید. به همین دلیل اگر به سلامت جنسی خود و شریک جنسیتان اهمیت می دهید، پیشنهاد می کنیم به جای رابطه مقعدی رابطه واژینال را انتخاب کنید تا با حفظ سلامت و آرامش فکری بیشتری بتوانید به انجام رابطه فکر کنید.

استفاده از ژل شستشوی دستگاه تناسلی

5- زیبایی و آراستگی را در کنار رعایت بهداشت فردی در رابطه جنسی در نظر بگیرید

زیبایی و آراستگی مسئله ای است که همه قبل از رابطه به آن فکر میکنند اما توجه داشته باشید که آراستگی با لباس مناسب و خوشبو کننده ها تکمیل نمی شود. پیشنهاد می کنیم استفاده از ژل های بهداشتی برای شستشو و همچنین دوش گرفتن قبل از نزدیکی را قبل از پوشیدن لباس آراسته در اولویت خود قرار دهید.

دوش گرفتن قبل از رابطه جنسی

6- سلامت روانی شریک جنسی خود را دریابید

همیشه وقتی در مورد بهداشت جنسی و یا رابطه جنسی صحبت می شود، افراد به فکر حفظ سلامت فیزیکی و رفتار جنسی سالم خود در قبال بیماری های مقاربتی هستند غافل از اینکه بهداشت روانی و سلامت روحی گاهی از سلامت فیزیکی هم اهمیت بیشتری دارد.

به همین منظور در ایجاد رابطه حتما رضایت یا عدم رضایت شریک جنسی خود را در نظر داشته باشید چرا که بسیاری از اختلافات و نارضایتی هایی که در حین رابطه جنسی پیش می آید نشات گرفته از استرس، افسردگی، ترس و حتی تجربیات تلخی است که در گذشته برای افراد پیش آمده است.

در این مقاله در مورد 5 مورد ازمهم ترین مواردی که برای بهداشت جنسی و باروری زوجین باید به آن توجه شود را مورد بررسی قرار دادیم. پیشنهاد میکنم شما در قسمت کامنت ها ادامه دهنده محتوای این مقاله باشید و از تجربیات و دغدغه های خود در خصوص بهداشت زناشویی برای سایر کاربران ایران اچ ای وی، مجله تخصصی بیماری و ویروس ایدز صحبت کنید.

سوالات متداول

IRAN HIV
01بهداشت زناشویی چیست؟

به کلیه عوامل فیزیکی، روحی و روانی که بهبود سلامت جنسی زوجین کمک میکند بهداشت زناشویی می گویند.

02مهم ترین مواردی که در بهداشت زناشویی باید به آن توجه کرد چیست؟

استفاده از کاندوم زنانه یا مردانه، رفع موهای زائد، رفع بوی بد بدن، دوش گرفتن قبل از نزدیکی می تواند به بهبود بهداشت زناشویی کمک کند.

03بهداشت روانی رابطه چیست؟

بهداشت روانی مجموعه عوامل روانی مانند استرس، فشار روانی، افسردگی و تجربیات تلخ ناشی از تجاوز جنسی گفته می شود که از نظر روحی روی فرد در رابطه تاثیر می گذارد.

نظر خود را بنویسید

IRAN HIV