آیا رابطه جنسی منجر به بروز بیماری ایدز می شود؟

ویروس ایدز به واسطه رابطه جنسی نیز منتقل می شود. برای پیشگیری از ابتلا به این ویروس باید از رابطه جنسی پرخطر پرهیز کنید.

با اینکه پاسخ این سوال بسیار ساده و شفاف است اما هنوز هم بسیاری از افراد نسبت به این مسئله آگاهی لازم را ندارند. به صورت کلی یک پاسخ صریح برای این سوال وجود دارد. بله ایدز از رابطه جنسی هم به وجود می آید. در اصل ویروس HIV از راه تماس جنسی منتقل می شود و زمینه ساز ایجاد بیماری ایدز خواهد شد.

بهتر است درباره این بیماری، نشانه ها و علائم آن آگاهی کامل داشته باشید تا از جوانب مختلف نسبت به مرتبط بودن ایدز با رابطه جنسی مطلع شوید. در این مقاله از ایران اچ ای وی به صورت کامل به بررسی این موارد پرداخته ایم.

آیا ایدز کشنده است؟

اولین سوالی که درباره بحث بیماری ایدز برای افراد پیش می آید این است که این بیماری تا چه حد می تواند خطرناک و کشنده باشد. برای پاسخ دادن به این سوال ابتدا لازم است درباره این ویروس اطلاعات کافی داشته باشید.

بیماری ایدز (AIDS) به واسطه ویروسی به نام HIV ایجاد می شود. در ابتدا HIV تنها یک ویروس عفونی است. در صورتی که این ویروس چندین سال در بدن یک فرد باقی بماند، در نهایت سیستم ایمنی را ضعیف می کند.

ویروس Hiv همان ایدز است؟

ویروس HIV همان ابتدا به بیماری ایدز تبدیل نمی شود

این نکته را در نظر داشته باشید که ممکن است ویروس HIV سال ها در بدن یک فرد وجود داشته باشد، بدون اینکه به بیماری ایدز تبدیل شود. به همین دلیل دارا بودن علائم ایدز، مدرک خوبی برای اثبات این بیماری نیست. ممکن است ویروس HIV بدون هیچ علائمی در بدن وجود داشته باشید.

اما در صورتی که ویروس، در بدن گسترس پیدا کند، سلول های CD۴ را از بین می برد و سیستم ایمنی بدن را آنقدر ضعیف می کند تا فرد جان خود را از دست بدهد.نمی توان گفت ایدز از همان ابتدا کشنده است. در حال حاضر در بسیاری از کشورها با استفاده از انواع دارو، آمار مرگ و میر کمتر شده است اما هنوز هیچ داروی قطعی برای درمان این بیماری وجود ندارد.
از این رو نباید نسبت به این بیماری و عواقب آن ناآگاه بود زیرا ویروس HIV حتی با یک بار سکس هم منتقل خواهد شد!

ویروس ایدز در رابطه جنسی

آیا اورال سکس یا همان رابطه جنسی دهانی باعث انتقال ایدز می شود؟

به صورت کلی بیشترین ریسک ابتلا به ویروس ایدز در مدل های مختلف رابطه جنسی، مربوط به آمیزش جنسی از طریف مهبل و مقعد است. اما احتمال انتقال ویروس ایدز از طریق سکس دهانی نیز وجود دارد.

انتقال ایدز از طریق سکس دهانی برای مردان

در این روش از رابطه جنسی ممکن است خون واژن و یا مایعات جنسی موجود در مهبل وارد دهان مرد شود و ویروس ایدز را انتقال دهد. البته در این رابطه تنها مرد در معرض ابتلا به ویروس نیست. اگر در این شکل از رابطه مرد دچار بیماری ایدز باشد، این احتمال وجود دارد که ترشحات دهان به واژن انتقال پیدا کند و موجب انتقال ویروس ایدز شود.

انتقال ایدز از طریق رابطه جنسی دهانی برای زنان

در این روش نیز اگر از کاندوم استفاده شود، احتمال انتقال ایدز بسیار کم تر خواهد شد اما همچنان احتمال انتقال ویروس از هر دو فرد به یکدیگر وجود دارد. ممکن است ترشحات دهان زن وارد قسمت هایی از خراشیدگی آلت جنسی مرد شود و بدین شکل مرد نیز دچار بیماری ایدز گردد. البته زنان نیز در این نوع از رابطه در معرض خطر ابتلا به ویروس HIV خواهند بود.

کاندوم و جلوگیری از ایدز

خطر انتقال ویروس HIV در روش تحریک مقعد با تماس دهانی و زبان

این احتمال وجود دارد که مقعد به دلیل زخم یا خراش هر چند کوچک، در معرض خون آلوده به ویروس قرار بگیرد. به همین دلیل خطر انتقال ویروس ایدز در این نوع از رابطه برای هر دو فرد وجود دارد.

آیا بوسه باعث انتقال ویروس ایدز می شود؟

یکی دیگر از سوالاتی که در بحث انتقال ایدز به واسطه رابطه جنسی برای افراد پیش می آید این است که آیا بوسه هم باعث مبتلا شدن به ویروس HIV خواهد شد!

به صورت کلی بوسه ای که روی سطح دست، صورت یا سر انجام شود، باعث انتقال این ویروس نخواهد شد اما بوسه ای که بر لب و زبان صورت بگیرید، ممکن است این ویروس را انتقال دهد. از انجایی که غذا خوردن، مسواک زدن و یا هر مسئله ای دیگر می تواند دلیل ایجاد زخمی کوچک در دهان و لثه باشد، این احتمال وجود دارد که ویروس از این طریق وارد بزاق دهان شود. البته احتمال مبتلا شدن به اچ ای وی در این روش بسیار کمتر از احتمال مبتلا شدن به روش های سکس مقعدی یا مهبلی است.

آیا بوسیدن خطرناک است ؟

بوسیدن گونهٴ فرد مقابل٬ که بعنوان بوسیدن متداول اجتماعی شناخته می‌شود هیچ خطری برای انتقال HIV ندارد. بوسه عمیق یا همان بوسه با دهان باز (French kiss) ریسک بسیار پائین در انتقال HIV دارد به دلیل اینکه HIV در بزاق وجود دارد ولی در میزان کم به تنهائی منجر به عفونت HIV نمی‌شود.

آیا بوسه باعث انتقال ایدز می شود؟

به جز سکس، ویروس HIV از چه راه های وارد بدن افزاد می شود؟

شایع ترین راه انتقال ویروس HIV، رابطه جنسی است. ترشحات جنسی به دلیل دارا بودن تعداد زیادی گلبول سفید، می تواند یکی از دلایل انتقال ویروس باشد. در صورتی که ترشحات جنسی فرد آلوده وارد مخاط تناسلی یک فرد دیگر شود، احتمال مبتلا شدن فرد سالم به HIV وجود دارد.

  • فرقی ندارد که دو شریک جنسی، زن و مرد باشند یا اینکه همجنس باشند. در هر صورت این ویروس از طریق مایع منی و حتی مایعی که قبل از منی خارج خواهد شد، انتقال پیدا می کند.
  • در صورتی که فرد به بیماری های مقاربتی اعم از سوزاک، سفلیس، زخمهای دستگاه تناسلی مبتلا باشد، احتمال ابتلا به این ویروس افزایش پیدا می کند.
  • مسئله ی مهمی که باید نسبت به آن آگاه باشید این است که اگر از عدم وجود این ویروس در بدن خود و همسرتان مطمئن هستید، نیازی نیست نگران مبتلا شدن از راه سکس باشید.

مهم ترین روش پیشگیری از انتقال ایدز، انتخاب شریک جنسی سالم و عدم برقراری رابطه جنسی پر خطر است. با این حال راه های دیگری وجود دارد که ممکن است به واسطه این راه ها، ویروس ایدز وارد بدن افراد شود. در این قسمت به بررسی این احتمالات خواهیم پرداخت.

انتقال ایدز به واسطه خون و فرآورده های خونی

اگر خون فرد آلوده به ویروس ایدز وارد خون فرد دیگری شود، انتقال ایدز به فرد سالم صورت می گیرد. این انتقال می تواند به روش های مختلف شکل بگیرید. رایج ترین حالتی که باعث می شود تا افراد از طریق خون آلوده به ویروس ایدز مبتلا شوند، استفاده از سرنگ مشترک است که این مسئله به شدت میان معتادان رایج است.

متاسفانه با توجه به آمار افراد معتاد در کشورمان، بسیاری از افراد بدون اینکه بدانند از طریف سرنگ های آلوده به ویروس HIV مبتلا می شوند و بسیاری دیگر به زندگی با ایدز عادت کرده اند!

خالکوبی، حجامت، ختنه، اهدای خون، سوراخ کردن گوش، انجام انواع خدمات دندان پزشکی و موارد دیگر از دسته کارهایی است که اگر با رعایت نکات بهداشتی انجام نشود، احتمال مبتلا شدن افراد به ویروس ایدز وجود دارد.

انتقال ایدز میان معتادان

انتقال ویروس HIV از طریق مادر به فرزند

انتقال ویروس از مادر به فرزند شیرخوار، سومین حالتی که ممکن است باعث انتقال ویروس HIV شود. البته در صورتی که زن باردار به ویروس ایدز مبتلا باشد، ممکن است در ماه های اخر و یا زمان زایمان این ویروس را به فرزند خود انتقال دهد.

استفاده از کیت ایدز، راه حل مناسب برای جلوگیری از ابتلا به اچ ای وی

برقراری رابطه جنسی امن، مسئله ای است که اگر به اندازه کافی به آن اهمیت بدهید هیچگاه وارد فرآیند درمان ایدز نخواهید شد. با این حال توصیه می شود اگر به واسطه شغلتان (پرستاری، پزشکی و موارد مشابه) روزانه با این موارد سر و کار دارید، بهتر است هر چند وقت یکبار با استفاه از کیت آزمایش ایدز، نسبت به سلامتی خود مطمئن شوید.

نظر خود را بنویسید

IRAN HIV