زگیل دهانی

زگیل دهانی چیست و چرا ایجاد می شود؟

یکی از تصورات بسیار اشتباهی که در میان افراد نا آگاه وجود دارد، این است که اگر شریک جنسی به بیماری اچ ای وی مبتلا نباشد، می توان روابط زناشویی ایمن را کنار گذاشت و هر جوری که بخواهیم رابطه برقرار کنیم! مسئله این است که با روابط زناشویی سالم جلوی بسیاری از بیماری ها […]

یکی از تصورات بسیار اشتباهی که در میان افراد نا آگاه وجود دارد، این است که اگر شریک جنسی به بیماری اچ ای وی مبتلا نباشد، می توان روابط زناشویی ایمن را کنار گذاشت و هر جوری که بخواهیم رابطه برقرار کنیم! مسئله این است که با روابط زناشویی سالم جلوی بسیاری از بیماری ها گرفته می شود و به عبارت ساده تر، سلامت جنسی ما باعث سلامت جسمی و بدنی ما می شود. یکی از مشکلاتی که به دلیل عدم رعایت سلامت جنسی برای بسیاری از افراد به وجود می آید، زگیل دهانی است. جالب است بدانید این مشکل در دراز مدت می تواند باعث ایجاد سرطان دهان و حلق شود! اگر می خواهید در مورد این موضوع بیشتر بدانید، در این مقاله همراه ما باشید تا به بررسی کامل تر این موضوع بپردازیم.

زگیل دهانی چیست

زگیل دهانی چیست؟

زگیل دهانی یکی از بیماری های مربوط به ویروس HPV است. تقریباً افرادی که فعالیت جنسی بالایی در زندگی خود دارند، با این ویروس روبرو می شوند و این ویروس منشا بسیاری از بیماری ها در افرادی است که سلامت جنسی را رعایت نمی کنند. در واقع این ویروس در افرادی به وجود می آید که رابطه جنسی دهانی داشته اند که در این صورت ویروس HPV از فرد مبتلا به دهان شریک جنسی منتقل می شود و می تواند منجر به ایجاد زگیل دهانی شود. در ایالات متحده آمریکا این ویروس بسیار رایج است و تاثیر زیادی بر روی ناحیه تناسلی، گلو و دهان می گذارد. جالب است بدانید در دنیا بیش از 100 نوع ویروس HPV با بیش از 40 زیر مجموعه شناسایی شده است که اکثر آن ها به دلیل عدم رعایت روابط زناشویی ایمن به وجود آمده اند. این در حالی است که هنوز تعداد زیادی از افراد فکر می کنند که تنها ویروسی که در صورت عدم رعایت سلامت جنسی منتقل می شود، ویروس ایدز است و با اطمینان حاصل کردن از سلامت فرد از نظر ویروس اچ ای وی اجازه برقراری رابطه جنسی آزاد را به خود می دهند.

دلایل ایجاد زگیل دهانی

دلایل ایجاد زگیل دهانی چیست؟

ایجاد زگیل دهانی دلایل متعددی دارد که برخی از آن ها در میان افراد رایج تر است. برخی از مهم ترین دلایل ایجاد زگیل دهانی و ویروس HPV عبارتند از:

1- رابطه جنسی دهانی، از مهم ترین دلایل زگیل دهانی

اولین و مهم ترین دلیل ایجاد زگیل دهانی داشتن رابطه جنسی دهانی است. اگر شریک جنسی شما به ویروس HPV مبتلا باشد و شما رابطه جنسی دهانی داشته باشید، این ویروس به دهان و حلق شما منتقل می شود و می تواند منجر به بروز زگیل دهانی شود.

2- داشتن شریک های جنسی متعدد و رفتارهای جنسی ناسالم

هنگامی که تعداد شرکای جنسی شما افزایش می یابد، نمی توانید از سلامت همه آن ها از نظر ابتدا به HPV مطلع باشید! بنابراین شانس ابتدا به زگیل دهانی تا حد زیادی افزایش پیدا می کند. بر اساس گزارش ها، داشتن بیش از 20 شریک جنسی در طول زندگی شانس ابتدا به عفونت HPV دهانی را تا 20 درصد افزایش می دهد. اگر با این مسئله مشکل دارید، می توانید از مشاوره زناشویی استفاده کنید و خود را تنها به یک شریک جنسی محدود کنید.

3- سیگار کشیدن و ایجاد زگیل دهانی

سیگار کشیدن باعث سرعت بخشیدن به حمله ویروس HPV می شود. در واقع دود گرم سیگار منجر به پارگی و بریدگی می شود و همین مسئله می تواند خطر جدی برای انتقال ویروس و افزایش شانس ابتلا به سرطان دهان و حلق باشد.

4- مصرف نوشیدنی های الکلی

نوشیدن الکل باعث می شود تا شانس ابتدا به ویروس HPV تا حدی افزایش پیدا کند. بر اساس تحقیقات تعداد زیادی از افرادی که الکل مصرف می کنند، سیگار هم می کشند و این مسئله شانس ابتدا به ویروس HPV و زگیل دهانی را افزایش می دهد. بنابراین اگر هر دوی آن ها را مصرف می کنید، در خطر هستید و بهتر است در لایف استایل خود تجدید نظر کنید.

5- سن و تاثیر آن بر زگیل دهانی

هر چقدر سن بالا تر باشد، احتمال ابتلا به سرطان دهان و حلق افزایش پیدا می کند. این مسئله در افراد مسن بسیار دیده می شود و دلیل آن هم این است که سرعت پیشرفت این نوع سرطان و ویروس پایین است و سال ها طول می کشد تا علائم آن ظاهر شوند. بنابراین هر چقدر سن شما بالاتر باشد، نشانه های زگیل تناسلی و دهان بیشتر دیده می شود.

6- انتقال زگیل دهانی از مادر به فرزند

اگر مادری به ویروس HPV مبتلا باشد، احتمال آن که فرزند هم به این بیماری مبتلا شود وجود دارد. به همین دلیل لازم است تا خانم ها روابط زناشویی ایمن و سلامت جنسی داشته باشند تا فرزند آن ها با مشکلاتی نظیر زگیل دهان و اچ ای وی روبرو نشود.

علائم زگیل دهانی

علائم زگیل تناسلی در دهان چیست؟

این بیماری معمولاً علامت خاصی ندارد تا زمانی که به سرطان دهان و حلق تبدیل شود. این نوع سرطان اگر در زمان درست تشخیص داده باشد، در مراحل اولیه رشد آن، درمان شروع می شود و پیشنهاد می کنیم اگر با علائم زیر روبرو هستید، حتماً به پزشک متخصص مراجعه کنید:

 • مشکل در بلع غذا
 • گوش درد دائمی
 • سرفه های خونی
 • کاهش وزن غیر قابل توجیه
 • گره های لنفاوی بزرگ شده
 • گلو درد دائمی
 • توده های موجود در گونه ها و لب ها
 • توده های گردنی
 • خشونت صدا
درمان زگیل دهانی

چگونه از ابتلا به زگیل دهانی جلوگیری کنیم؟

برای جلوگیری از ابتدا به این بیماری، راه کار های زیر مفید است:

 • پیشگیری و سلامت جنسى: تماس جنسی و روابط زناشویی سالم
 • محدود کردن تعداد شرکای جنسی
 • آزمایش های منظم برای افراد فعال جنسی
 • عدم برقراری رابطه جنسی دهانی تا زمان شناخت کامل فرد
 • استفاده از کاندوم برای برقرار رابطه جنسی دهانی
 • جلوگیری از ایجاد رابطه دهانی در صورت ایجاد زخم روی لب یا دهان
 • اطلاع یافتن از سلامت شریک جنسی از نظر ابتدا به ویروس HPV

در صورتی که حس کردید تغییراتی در دهان، لبا یا گلو به وجود آمده است، به پزشک مراجعه کنید تا مراحل درمان شما آغاز شود. در این مقاله سعی کردیم اطلاعاتی درباره زگیل دهانی در اختیار شما قرار دهیم اما اگر سوالی در ذهنتان باقی مانده، از قسمت نظرات با ما در ارتباط باشید.

نظر خود را بنویسید

IRAN HIV