احتمال الودگی به ایدز

احتمال انتقال ایدز در اولین رابطه چقدر است؟

احتمال مبتلا شدن به ایدز به موارد متعددی بستگی دارد و این میزان احتمال در همه ی افراد یکسان نخواهد بود.

یکی از مهم ترین سوالاتی که درباره انتقال ایدز برای افراد پیش می آید این است که در چه صورت احتمال انتقال ایدز بیشتر می شود. در این مقاله از ایران اچ ای وی سعی داریم به صورت کامل به بررسی این موضوع بپردازیم. مهم ترین نکته ای که درباره خطر آلوده شدن به اچ ‌آی‌ وی باید بدانید این است که این مورد به شیوه قرار گیری در در معرض ابتلا بستگی دارد.

اغلب انتقال از طریق تماس جنسی یا تزریق مشترک در معتادان صورت میگیرد که در هر کدام شانس انتقال متفاوت است. عوامل متعددی باعث افزایش یا کاهش احتمال انتقال می شوند، بعنوان مثال استفاده صحیح از کاندوم در حین رابطه جنسی باعث کاهش انتقال یا دریافت ویروس در حدود ۸۰ درصد میشود. برعکس داشتن بیماری مقاربتی و یا میزان بالای ویروس ایدز در خون (که در مراحل اول و آخر اینگونه است) میتواند خطر انتقال را افزایش دهد. در جدول زیر احتمال آلوده شدن در صورت در معرض قرار گرفتن با فرد اچ‌آی‌وی مثبت را مشاهده می کنیم.

اگر فرد مقابل آلودگی اش به HIV نامشخص باشد آنگاه ریسک بدین صورت خواهد بود: (ریسک های ذکر شده در جدول) X (احتمال آلودگی فرد مقابل)

متغیرهای (احتمال آلودگی فرد مقابل) به چه عواملی بستگی دارد؟

در نظر داشته باشید، برخی از موارد احتمال آلودگی فرد را تغییر می دهد. از مهم ترین این گزینه ها می توان به سه مورد سن، منطقه جغرافیایی و همچنین درصد خطر اشاره کرد. البته در نظر داشته باشید که برخی از موارد به صورت مشخص درصد احتمال انتقال اچ ای وی و مشاهده علائم ایدز را افزایش می دهد از مهم ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • بیماریهای مقاربتی که همراه با زخم هستند (ulcerative STD)
  • بیماریهای مقاربتی التهابی (inflammatory STD)
  • ضربه (trauma)
  • عادت ماهانه زنان (menses)
  • عدم ختنه در مردان (lack of male circumcision)

چه کسانی بیشتر در معرض خطر HIV قرار دارند؟

احتمال انتقال ایدز و مبتلا شدن در افراد مختلف فرق دارد. همانطور که مواردی نظیر سن و منطقه جغرافیایی بر درصد احتمال تاثیر دارد، موارد دیگری هم وجود دارد که باعث افزایش احتمال انتقال خواهد شد. معمولا با مشاهده این نشانه ها در افراد می توان به احتمال بالای مبتلا شدن آن ها پی برد. به طور مثال فردی که شرکای جنسی متعددی دارد، می تواند به سادگی دچار ایدز شود. از این رو در این قسمت به بررسی افرادی خواهیم پرداخت که بیشتر در معرض خطر اچ ای وی هستند.

ـ کسانی‌ که از پیوند‌های متعدد و دیالیز مکرر استفاده می‌‌کنند و رعایت احتیاط ‌های همه جانبه را نمی ‌کنند
ـ معتادین تزریقی که از سرنگ و سوزن مشترک استفاده می‌کنند
ـ‌ همسران افراد مبتلا
ـ شرکای جنسی افراد مبتلا
ـ افرادی‌ که شرکای جنسی متعدد دارند
ـ‌ همجنسگرایان
ـ‌ افرادی که خالکوبی‌های دست جمعی انجام می دهند
ـ مبتلایان به بیماریهای آمیزشی و افراد مبتلا به زخم‌های تناسلی
ـ رانندگان عبوری‌ از مرزها

چرا بعضی افراد زمینه ی بیشتری برای ابتلا به عفونت HIV دارند؟

یکی از شگفتی هایی که در مورد انتقال عفونت HIV وجود دارد این است که هنوز هیچ رابطه ی مشخصی میان تعداد دفعاتی که فرد با یک شخص مبتلا به عفونت HIV رابطه ی جنسی داشته و ممکن است به عفونت مزبور مبتلا شود وجود ندارد. البته باید بدانید که احتمال انتقال عفونت HIV با افزایش تعداد دفعات ارتباط جنسی با فرد مبتلا افزایش می‌یابد.

اما بعضی از افراد استعداد بیشتری برای ابتلا به این بیماری دارند. بعضی از این افراد تنها با یک بار ارتباط جنسی با فرد مبتلا به عفونت HIV دچار این بیماری شده ولی برخی دیگر در حالی که سالها دارای ارتباط جنسی با فرد بیمار می شوند مبتلا به عفونت مزبور نشده اند.

چگونه می توان احتمال ابتلا افراد به عفونت HIV را مشخص کرد؟

 جدول زیر احتمال ابتلای افراد را به عفونت HIV نشان میدهد. همچنین با بررسی حدول می توانید بفهمید که تا چه حدودی در معرض ابتلا به بیماری ایدز قرار دارید بدین ترتیب که آیا همسر شما جزء گروهایی است که بیشتر در معرض ابتلا به عفونت HIV قرار دارد یا نه. همچنین با توجه به اطلاعات جدول متوجه می شوید که آیا شانس ابتلای شما به عفونت HIV کمتر از ۱/۱۰۰۰ ، ۱/۱۰۰۰ است یا بیشتر!

با مطالعه اطلاعات این جدول به خوبی متوجه خواهید شد که دانش آموزان و دانشجویان باید بیشتر مراقب خود باشند. مصرف الکل به نسبت بیش از مواد مخدر در میان دانشجویان معمول است.

چرا نوشیدن الکل احتمال ابتلا به ایدز را افزایش می دهد؟

خوشبختانه از طریق مصرف الکل عفونت HIV منتقل نخواهد شد. حتی اگر فرد از لیوان فردی که مبتلا به این عفونت می باشد استفاده نماید مبتلا به این بیماری نمی شود، ولی ذکر این نکته ضروری است که فردی که مشروبات الکلی می نوشد دچار اختلالات هوشیاری می شود و ممکن است دقت لازم را حین رانندگی نداشته و یا اقدام به تجاوز جنسی نماید یا در هنگام داشتن ارتباط جنسی اقدامات احتیاطی لازم را به عمل نیاورد.

طی مطالعات انجام گرفته ۲۰ تا ۲۵% دانشجویان دانشگاه ویرجینیا اظهار داشته اند که بر اثر مصرف مشروبات الکلی رفتار جنسی ایمن نداشته اند. اطلاعات مربوط به میزان احتمال مبتلا شدن در روابط جنسی محافظت نشده در جدول دوم قابل مشاهده است.

احتمال ابتلا به عفونت

نوع رابطه جنسی و احتمال ابتلا

جدول ۱ به خوبی اطلاعات مربوط به احتمال انتقال عفونت HIV را در اختیار شما قرار می دهد. بدیهی است چنانچه شما با فردی که دچار این عفونت است رابطه جنسی برقرار نمایید به این بیماری مبتلا خواهید شد.

استفاده از قرص های بارداری برای جلوگیری از انتقال ایدز، انتخابی اشتباه!

اگر شما با فردی که بیشتر در معرض ابتلای به عفونت HIV است رابطه ی جنسی خود را ادامه دهید احتمال ابتلای شما به عفونت HIV یک در سه است، حتی اگر شما از قرص های ضد بارداری مصرف نمایید! قرص های ضد بارداری از حاملگی جلوگیری می کند و تاثیر حفاظتی بر عفونت HIV یا درمان ایدز نخواهند داشت.

اگر شما با فردی که در گروه مذکور (افرادی که بیشتر در معرض ابتلای عفونت HIV قرار دارند) قرار داشته و مبتلا به این عفونت نیز باشد، رابطه ی جنسی خود را ادامه دهید احتمال ابتلای شما به عفونت HIV دو در سه می شود. اگر شما مرتبا از کاندوم لاتکس استفاده نمایید ولی همسر شما مبتلا به عفونت HIV باشد احتمال ابتلای شما به این بیماری ۱ در ۱۱ خواهد بود.

در چه صورت آزمایش ایدز را باید چندین بار انجام دهیم؟

در آزمایشهای سرم شناسی و یا آزمایشهای خون، از خون افراد برای تشخیص وجود آنتی بادی HIV استفاده می شود. افرادی که در خون آنها آنتی بادی HIV وجود داشته باشد آزمایش های سرم شناسی آنها مثبت است. بنابراین این افراد به عفونت HIV مبتلا هستند ولی افرادی که آزمایشهای سرم شناسی آنها منفی باشد در خون آنها آنتی بادی HIV وجود ندارد.

این افراد به علت آن که اخیرا به عفونت HIV مبتلا شده اند آنتی باید HIV در خونشان افزایش نیافته و برای مثبت بودن آزمایش، هفته ها و یا شاید هم ماهها زمان نیاز است به همین دلیل افراد مشکوک به ابتلا به عفونت HIV این آزمایشهای را باید چند بار تکرار نمایند.

نظر خود را بنویسید

IRAN HIV