هپاتیت سی از راه های انتقال تا روش درمان

هپاتیت سی؛ همه چیزهایی که باید درباره این بیماری خاموش بدانید

هپاتیت سی که به آن ویروس HCV یا hep C نیز می گویند، نشانه های ساده ای دارد. نشانه هایی که به تنهایی هرگز خطرناک به نظر نمی رسند.

رایج‌ترین بیماری هایی که به دلیل سبک زندگی نادرست یا تغییر در شیوه های زندگی در دنیا وجود دارند، بیماری ‌های کبدی هستند. با وجود اینکه اغلب این بیماری ها نشانه های ساده ای دارند، اما خطرات جدی را برای سلامت فرد و ادامه زندگی عادی او ایجاد می کنند. بخش مهمی از این بیماری های کبدی انواع هپاتیت هستند. هپاتیت ها باوجود آنکه شباهت‌هایی را در ایجاد خطر دارند، اما در راه های انتقال و نشانه ها متفاوت هستند. هپاتیت سی یکی از انواع هپاتیت است. بدون شناخت علائم و نشانه های این ویروس و راه های انتقال آن، نمی توان با آن مقابله کرد. در ادامه با همه چیز درباره ویروس هپاتیت C آشنا خواهید شد.

بیماری هپاتیت c با بدن ما چه می کند؟

ویروس ها عملکردی موذیانه و پر سرعت در بدن ما دارند. تفاوتی ندارد که یک ویروس کم خطر مانند سرماخوردگی باشد یا یکی از خطرناک ترین هم خانواده آن ها مانند ویروس اچ آی وی، در هر حال این ذرات کوچک میکروسکوپی می توانند با تجمع بر بافت ها و اعضای بدن به سرعت تکثیر شوند و در فعالیت ارگان های مختلف اختلال ایجاد کنند.

ویروس هپاتیت c نیز همین عملکرد را دارد. بعد از ورود ویروس هپاتیت سی به کبد، این عضو از بدن شروع به التهاب می‌کند. متورم شدن کبد باعث می‌شود که این عضو فعال، نتواند به درستی وظیفه خود، یعنی دفع سموم از بدن را انجام دهد. این فرایند در نهایت باعث ایجاد علائم دردناکی می‌شود که در طولانی مدت و در صورت پیشرفت بیماری، برای فرد دردسرساز خواهند شد. چراکه ممکن است به ایجاد سرطان کبد بیانجامد.

تاثیر ویروس هپاتیت c بر کبد

ویروس هپاتیت سی چه علائمی دارد؟ مهم ترین نشانه ها را جدی بگیرید

شاید بعد از دیدن نشانه هایی مانند خستگی، تهوع و درد مفاصل، آن ها را به کار زیاد و خستگی روزانه مرتبط بدانید. اما اگر بدانید که این علامت های ساده می تواند زنگ خطری برای هشیار کردن شما نسبت به ویروس هپاتیت باشد، چه واکنشی دارید؟

هپاتیت سی که به آن ویروس HCV یا hep C نیز می گویند، نشانه های ساده ای دارد. نشانه هایی که به تنهایی هرگز خطرناک به نظر نمی رسند. با این حال مداومت آن ها در زمان طولانی، نشان می دهد که بدن تحت تاثیر موقعیتی غیرعادی قرار دارد.

علاوه بر موارد گفته شده، تب، زرد شدن سفیدی چشم، مدفوع زرد، خارش شدید پوست، گلودرد و یا بی اشتهایی شدید از دیگر نشانه های این بیماری خاموش هستند.

خارش پوست از مهم ترین علائم هپاتیت

آیا بیماری هپاتیت c واگیردار است؟

مانند بسیاری از ویروس ها و بیماری های باکتریایی مشابه مانند بیماری های جنسی، hep c نیز می تواند از فرد آلوده به افراد سالم منتقل شود و علائمی مشابه را در آن ها ایجاد کند. اما با وجود اینکه راه های مختلفی برای انتقال این ویروس وجود دارد، سرعت انتقال آن بسیار بالا نیست. به همین دلیل به افراد مبتلا پیشنهاد می شود تا زمان تکمیل فرایند درمان، احتیاط را در ارتباط با دیگران در نظر بگیرند. میزان سرعت انتقال این بیماری می تواند با کمک دارو کاملا تحت کنترل درآید.

درصد واگیردار بودن هپاتیت سی

راه های انتقال ویروس HCV؛ چه افرادی بیشتر در معرض خطر هستند؟

با وجود اینکه نرخ ابتلا به انواع هپاتیت در دنیا بسیار بالا است، اما راه های انتقال نشان می دهند که پیشگیری های آن بسیار شبیه به ویروس HIV است و با کمی مراقبت می توان از مبتلا شدن به این بیماری جلوگیری کرد. به همین دلیل بهتر است مهم ترین راه های انتقال ویروس hep c را بشناسید.

  • استفاده از سرنگ ها و سوزن های مشترک در افراد مبتلا به اعتیاد
  • استفاده از تیغ، مسواک، ریش تراش یا هر وسیله شخصی دیگری که خون آلوده فرد مبتلا روی آن وجود دارد
  • پیوند عضو از فرد آلوده به ویروس هپاتیت
  • دریافت خون و فراورده های خونی از فرد مبتلا
  • تماس جنسی بدون مراقبت
  • استفاده از تجهیزات آلوده بیمارستانی بدون استریل کردن آن ها
  • تتو، خالکوبی و حجامت با لوازم غیر بهداشتی در مراکز غیراستاندارد
راه های انتقال hcv

هپاتیت c و ازدواج؛ شروع زندگی مشترک در شرایط استاندارد

ویروس HCV نامی دلهره آور و روند درمانی طولانی مدت دارد. به همین خاطر افراد مبتلا گمان می کنند که با وجود این بیماری، قادر به تشکیل خانواده و ازدواج نیستند. اگرچه هپاتیت سی می تواند به طور مستقیم بر سبک زندگی فرد اثرگذار باشد، اما هرگز مانند بیماری های مقاربتی نیست و نمی تواند مانعی برای ازدواج فرد مبتلا باشد. به همین دلیل درصورتیکه یک نفر از زوجین به هپاتیت سی مبتلا باشد، راه هایی را برای پیشگیری از انتقال ویروس به او آموزش می دهند. همچنین مقاربت ایمن می تواند راه حل جلوگیری از انتقال این بیماری هنگام رابطه جنسی باشد.

از طرفی پیش از شروع زندگی مشترک، آزمایشات ابتدایی برای اطمینان از عدم ابتلا به بیماری های مقاربتی مانند بیماری سفلیس و هپاتیت در آزمایشگاه صورت می گیرد. با آگاهی از این بیماری در خود، می توانید رفتارهای پرخطر را به طور کامل مدیریت کنید.

جلوگیری از انتقال هپاتیت c با رابطه جنسی ایمن

بهترین درمان هپاتیت؛ راه ساده را انتخاب کنید و حوصله به خرج دهید

بسیاری از مبتلایان به بیماری های کبدی بعد از مدتی به دنبال راه های میانبر برای رفع علائم و بهبودی خود هستند. برای مثال داروهای گیاهی برای درمان هپاتیت سی را امتحان می کنند. باید توجه کنید که اگرچه این داروها در بهبود بیماری کاملا رد نشده، اما هرگز نمی توانند جایگزین قطعی درمان های دارویی باشند. hcv با کمک داروهای تجویزی دکتر متخصص گوارش کاملا درمان پذیر است. اما برای از بین رفتن کامل ویروس بسته به شدت بیماری، به سه هفته تا 6 ماه زمان نیاز خواهید داشت.

بهترین دارو برای درمان hep c

پیشگیری از ابتلا به هپاتیت c با افزایش آگاهی

بسیاری از رفتارهای غلط ما در برخورد با بیماری های جدید و ناشناخته، باعث می شود که شدت و مدت بیماری را به طور ناخواسته و البته نا آگاهانه افزایش دهیم. برای مثال اگر اطلاعات جامعی درباره آشنایی با ایدز داشته باشیم، به راحتی راه زندگی کردن در کنار افراد مبتلا را می‌آموزیم.

هپاتیت سی نیز در دسته همین بیماری ها است. این ویروس هنوز واکسن ندارد؛ اما درمان ویروس HCV تا حد زیادی به میزان آگاهی و صبر فرد مبتلا و اطرافیانش وابسته است. بهتر است بدانید که رفتارهایی مانند بوسیدن، بغل کردن، دست دادن یا شیر دادن مادر به نوزاد هرگز عامل انتقال این بیماری نخواهد بود. بنابراین در برخورد با افراد مبتلا با دقت بیشتری عمل کنید تا باعث رنجش آن ها نیز نشوید.

در این مقاله شما را با یکی از انواع هپاتیت آشنا کردیم. اگر شما نیز تجربه ای در برخورد با افراد مبتلا و یا روش های درمان آن دارید، نظرات خود را در ایران اچ آی وی با ما در میان بگذارید. همچنین برای دریافت مشاوره رایگان درباره این نوع از بیماری ها می توانید با شماره 021 – 12345678 تماس بگیرید.

سوالات متداول

IRAN HIV
01آیا بیماری هیپاتیت C خطرناک است؟

بعد از ورود ویروس هپاتیت سی به کبد، این عضو از بدن شروع به التهاب می‌کند. متورم شدن کبد باعث می‌شود که این عضو فعال، نتواند به درستی وظیفه خود، یعنی دفع سموم از بدن را انجام دهد. همچنین عدم جلوگیری از پیشروی این بیماری در نهایت می تواند منجر به سرطان کبد شود.

02آیا بیماری هیپاتیت سی، واکسن دارد؟

این ویروس هنوز واکسن ندارد؛ اما درمان ویروس HCV تا حد زیادی به میزان آگاهی و صبر فرد مبتلا و اطرافیانش وابسته است.

03رایج ترین علائم بیماری هیپاتیت سی چیست؟

تب، زرد شدن سفیدی چشم، مدفوع زرد، خارش شدید پوست، گلودرد و یا بی اشتهایی شدید از نشانه های این بیماری خاموش هستند.

نظر خود را بنویسید

IRAN HIV