ارتباط مقعدی بر خلاف تصور عمومی٬ تنها یک رابطه جنسی بین مردان همجنسگرا نیست. در حال حاضر رابطه جنسی مقعدی میان مردان و زنان صورت می گیرد و این نوع رابطه که از دسته روابط پر خطر جنسی محسوب می شود، مشکلات متعددی را به وجود خواهد آورد. این سوال برای بسیاری از افراد پیش می آید که آیا انتقال ایدز از طریق رابطه مقعدی وجود دارد؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم بله!

تفاوتی ندارد رابطه مقعدی بین دو مرد یا یک مرد و یک زن باشد. به هر شکلی که این رابطه صورت بگیرد، احتمال انتقال ایدز وجود دارد. در این مقاله از بلاگ ایران اچ ای وی، قصد داریم به صورت کامل به بررسی خطرات رابطه مقعدی و همچنین انتقال ویروس HIV بپردازیم.

احتمال انتقال ایدز در رابطه جنسی از طریق مقعد چقدر وجود دارد؟

شاید برایتان جالب باشد که رابطه جنسی مقعدی از دسته روابط بسیار پر خطر محسوب می شود و یکی از دلایل پر خطر بودن این نوع رابطه، احتمال بالای انتقال ایدز است! مهم ترین نکته ای که در این بحث باید به آن توجه داشته باشید این است که ویروس ایدز ممکن است در ابتدا خود را نشان ندهد. در اصل ویروس HIV می تواند مدت ها در بدن باقی بماند اما تبدیل به بیماری ایدز نشود. از این رو بهتر است بگوییم احتمال انتقال ویروس HIV در رابطه جنسی مقعدی بسیار بالاست.

بدلیل اینکه٬ خطر انتقال HIV در تماس مقعدی در مقایسه با سایر راههای تماس جنسی، بالاترین خطر را به همراه دارد، توصیه می شود با هدف خدشه دار نشدن سلامت جنسی، در صورت انتخاب این نوع رابطه، حتماً محافظت های بهداشتی و احتیاط های جانبی لازم صورت بگیرد. حتما از کاندوم استفاده کنید و از برقراری رابطه با افرادی که شناختی روی سلامت جنسی آن ها ندارید، نیز پرهیز کنید.

انتقال ایدز از طریق رابطه مقعدی

چرا میزان خطر انتقال HIV در رابطه مقعدی بالاست؟

 انتقال HIV از طریق رابطه مقعدی، بالاترین میزان درصد خطر انتقال را به خود اختصاص می دهد. در بین افراد آلوده از طریق آمیزش جنسی، مردان همجنسگرایی که به رابطه مقعدی گرایش دارند، بیشترین قربانیان این ویروس را تشکیل می دهند. این سوال برای بسیاری از افراد به وجود می آید که چرا احتمال انتقال اچ ای وی در رابطه مقعدی بیشتر است. در این قسمت با ذکر دلایل، این سوال را پاسخ می دهیم.

احتمال انتقال ایدز در رابطه مقعدی

  دلایل بالا بودن خطر انتقال HIV از طریق رابطه جنسی مقعدی

اولین نکته ای که درباره رابطه جنسی مقعدی باید بدانید این است که دیواره داخلی مقعد٬ قابلیت جذب مستقیم مواد و انتقال مستقیم آن به خون را دارد. از طرفی، حلقه خروجی جداره مقعد به دلیل اینکه قابلیت ارتجاعی و انعطاف پذیری لازم برای نزدیکی را ندارد، در نتیجه احتمال خراش برداشتن و خون ریزی آن بسیار بالا است. این خراش ها و بریدگی ها اغلب بسیار ریز هستند و معمولاً با چشم غیر مسلح قابل دیدن نیستند.

همچنین، احتمال دارد که آلت تناسلی مرد، دچار خراش در سطح شود که این مورد خطر دریافت ویروس را در هر دو شریک جنسی افزایش می دهد. در نظر داشته باشید که بیماری های مقاربتی مانند سوزاک، کلامدیا، سفلیس و موارد دیگر، احتمال انتقال ایدز را افزایش می دهد.در این نوع رابطه، مهم ترین خطری که اشخاص را تهدید می کند تماس خونی مستقیم و همچنین مایعات درونی بدن با خون شریک جنسی است که در صورت آلوده بودن هر یک از شرکای جنسی، احتمال سرایت HIV به شریک سالم وجود دارد.

احتمال انتقال ایدز در رابطه مقعدی

چطور احتمال انتقال ایدز از طریقه رابطه جنسی مقعدی را کاهش دهیم؟

هر چند که توصیه می شود تا جای امکان روش های دیگر رابطه جنسی را به جای این مدل از رابطه جایگزین کنید اما در صورتی که به هر دلیل تصمیم دارید رابطه جنسی مقعدی را ایجاد کنید، نکات بهداشتی را رعایت نمایید تا احتمال مبتلا شده به ویروس ایدز را کاهش دهید.

  • حتما از کاندوم استفاده کنید.. می توانید به صفحه همه چیز درباره کاندوم و نحوه استفاده صحیح از کاندوم مراجعه کرده و مطالب نوشته شده را مطالعه کنید.
  • دومین توصیه رعایت بهداشت و شستشوی کامل و دقیق بدن به خصوص اعضای جنسی است.
  • توصیه بعدی استفاده از مواد نرم کننده و لیز کننده است. دقت کنید که در صورت استفاده همزمان از کاندوم و مواد لیز کننده، از مواد روغنی لیزکننده مانند وازلین که از مشتقات نفتی تهیه می شوند، استفاده نکنید. به دلیل اینکه باعث سایدگی و پاره شدن کاندوم می شود.
  • توصیه سوم حفظ آرامش به هنگام انجام این روش آمیزش است. در صورتی که ماهیچه های مقعد سفت باشد احتمال پارگی و درد شدید وجود دارد که زخم و خونریزی باعث تماس مستقیم خونی و در نتیجه بالاتر رفتن خطر انتقال بیماری های مقاربتی سرایتی و از جمله HIV می شود.
  • توصیه دیگر پرهیز از نوشیدن مشروبات الکی و عدم استفاده از مواد مخدر پیش از تماس و ارتباط جنسی است.  پس از اثرگذاری الکل و مواد مخدر شما کمتر قادر به کنترل و تصمیم گیری هستید که این خود میزان پذیرش خطر را در افراد بالا می برد.
رابطه مقعدی و ایدز

تنها همجنس بازان، گروه در معرض خطر آلودگی به بیماری ایدز نیستند بلکه به دلایل شرح داده شده فوق، هر گروهی، چه زن و چه مرد در صورت روی آوردن به این نوع تماس جنسی و رعایت نکردن موارد مراقبتی بهداشتی که در بالا شرح داده شده است، در معرض دریافت HIV و ابتلاء به دیگر بیماریهای آمیزشی هستند در واقع هر دو شریک جنسی در تماس مقعدی در خطر آلودگی به HIV قرار میگیرند. از این رو توصیه می شود تا جای امکان عوارض انجام رفتارهای پر خطر جنسی را بشناسید. پیشنهاد می کنیم برای آشنایی بیشتر با انواع رفتارهای خطرناک به مقاله رفتار جنسی پر خطر مراجعه کنید.