زنده ماندن ویروس ایدز خارج از بدن

آیا ویروس ایدز خارج از بدن زنده می ماند؟

 ویروس برای زنده ماندن باید در بدن موجود زنده باشد و خارج از یک بدن زنده، نمی تواند در مدت طولانی زنده بماند.

یکی از سوالات افراد درباره ویروس ایدز، مربوط به زمان زنده ماندن آن در خارج بدن انسان است. در پاسخ به این سوال باید بگوییم که مواردی زیادی وجود دارد که باید به آن ها توجه داشت. در این مقاله از بلاگ ایران اچ ای وی قصد داریم به صورت کامل به موضوع زنده ماندن ویروس ایدز یا همان اچ ای وی در خارج از بدن انسان بپردازیم.

مدت زمان زنده ماندن ویروس ایدز خارج از بدن انسان

 ویروس برای زنده ماندن باید در بدن موجود زنده باشد و خارج از یک بدن زنده، نمی تواند در مدت طولانی زنده بماند. البته باید این موضوع را هم در نظر داشته باشید که بقاء ویروس ایدز (اچ‌آی‌وی) در خارج از بدن به این بستگی دارد که ویروس در کدام مایع بدن بوده است.

ایدز خارج از بدن

چه مواردی بر مدت زمان زنده بودن ویروس ایدز در خارج از بدن تاثیر می گذارد؟

موارد متعددی وجود دارد که شرایط را متغیر می کند. به طور مثال همین مورد که ویروس در کدام یک از مایعات بدن بوده است، می تواند مدت زمان زنده بودن آن در خارج از بدن انسان را تغییر دهید. به طور مثال ممکن است ویروس ایدز در خون یا ترشحات جنسی باشد.

همچنین یکی از موارد دیگر که بر زنده ماندن ویروس ایدز در خارج از بدن فرد تاثیر دارد این است که حجم آن مایع (که می تواند خون یا ترشحات جنسی باشد) و همچینن غلظت اچ ای وی موجود در آن مایع چقدر است.

زنده ماندن ویروس اچ ای وی در خارج از بدن

از موراد دیگر که بر زنده ماندن ویروس تاثیر می گذارد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • عوامل محیطی مانند نور، رطوبت و دمای محیط، باران، باد و …
  • میزان آسیب های پوستی یک فرد
  • تعداد ویروس

آیا ویروس ایدز می تواند تا مدت زمان طولانی خارج از بدن انسان زنده بماند؟

 اچ ‌آی ‌وی تنها در شرایط بسیار خاص و نادر میتواند تا هفته ها خارج از بدن زنده بماند چرا که ویروس شکننده ای است و خارج از بدن برای مدت طولانی نمیتواند زنده بماند. همچنین انتقال اچ ‌آی ‌وی تنها به واسطه در تماس بودن با خون، منی یا دیگر ترشحات بدن گزارش نشده است چرا که پوست سالم، سدی قوی دربرابر ورود اچ‌ آی‌ وی به بدن است. از این رو نمی توان انتظار داشت که بعد از تماس پوست سالم با خون آلوده به ایدز، علائم ایدز آشکار شود.

زنده بودن ویروس ایدز در فضای ازاد

آیا تماس پوستی با ویروس ایدزی که خارج از بدن است، فرد را به ایدز مبتلا می کند؟

ترس از انتقال اچ‌ آی ‌وی در خصوص خون ریخته شده بر زمین، خون لخته شده و یا دیگر مایعات بدن (حتی در ابعاد میکروسکوپی) باعث بوجود آمدن نگرانی هایی در میان مردم شده است. اگرچه ویروس ایدز (HIV) در خارج از بدن برای مدت محدودی میتواند زنده بماند اما انتقال آن تنها بواسطه در تماس بودن با خون، منی یا دیگر ترشحات بدن گزارش نشده است چرا که پوست سالم، سدی قوی دربرابر ورود اچ ‌آی ‌وی به بدن است. در عین حال آگاه بودن از حضور اچ ‌آی‌ وی زنده در مایعات بدن باعث جدی گرفتن مساله کنترل عفونت خواهد شد. با این حال مهم ترین توصیه برای پیشگیری از ایدز این است که روابط جنسی ایمنی داشته باشید. همچنین برای اطلاع از اقدامات دیگر با هدف جلوگیری از ابتلا به ایدز می توانید به صفحه پیشگیری از ایدز مراجعه کنید.

مبتلا شدن به ایدز با تماس پوستی

حرارت چه تاثیری بر زنده ماندن ویروس اچ ای وی دارد؟

ویروس HIV به دمای بالا حساس است اما به دمای بسیار پایین حساس نیست. بررسی ها نشان داده است که اچ ‌آی‌ وی در اثر حرارت از بین میرود اما برای اینکه بطور قابل قبولی از بین برود نیاز به دمای بالای ۶۰ درجه سانتیگراد است. در دمای اتاق، سطحی از اچ‌ آی‌ وی در خون آلوده نسبتا پایدار باقی می مانند، و در خون خشک شده در دمای ۴ درجه سانتیگراد، اچ ‌آی ‌وی ممکن است حداقل یک هفته زنده باقی بماند.

در مطالعات آزمایشگاهی خون آلوده به اچ ‌آی‌ وی در دمای منفی ۷۰ درجه بدون از دست دادن فعالیت ویروس نگهداری شده است. بقاء بیشتر اچ ‌آی‌ وی در دمای پایین تر ممکن است (کمتر از ۴ درجه سانتیگراد) درصورتیکه در دمای بالاتر (۲۷ تا ۳۷ درجه) پس از ۷ روز ویروسی زنده نمانده بود.

آیا ویروس ایدز در سرنگ باقی می ماند؟

اچ آی ‌وی میتواند در سرنگی که خون آلوده به اچ ‌آی ‌وی در آن کشیده شده و سپس بیرون ریخته شده، تا ۴ هفته زنده بماند. در مطالعه ای ۸۰۰ سرنگ حاوی مقادیر کم خون آلوده به HIV که برای مدت زمان متفاوتی در آنها بوده، مشخص شد که بعد از ۱۱ روز:

  • در سرنگهایی که کمتر از ۲ میکرولیتر خون در آنها بوده در ۱۰٪ موارد اچ‌ آی ‌وی از آنها جدا شده است.
  • و در سرنگهایی که ۲۰ میکرولیتر خون در آنها بوده در ۵۳٪ موارد اچ ‌آی ‌وی از آنها جدا شده است.

ویروس ایدز در فضای آزاد زنده می ماند؟

HIV به اسیدی یا قلیایی بودن محیط بسیار حساس است. اسیدیته کمتر از ۷ یا بیشتر از ۸ برای بقاء اچ‌آی‌وی بسیار نامناسب است. یکی از دلایلی که انتقال در زنان سالم کمتر محتمل است بخاطر اسیدیته ترشحات واژن آن هاست. در خون خشک شده در دمای اتاق (با فرض اسیدیته مطلوب محیط) ویروس HIV می تواند تا ۵ یا ۶ روز زنده بماند. خشک شدن خون تاثیری در غیرفعال شدن ویروس ندارد.

دانستی هایی درباره ویروس ایدز

برخی از دانستی هایی که باید درباره زنده ماندن ویروس ایدز بدانید

– بسیار نامحتمل است که فاضلاب باعث ریسک اچ ‌آی ‌وی شود چراکه تا کنون، اچ ‌آی‌ وی از ادرار یا مدفوع جدا نشده است. اگرچه در مطالعه ای نشان داده شده است که اچ ‌آی ‌وی (در شرایط آزمایشگاهی) میتواند روزها در فاضلاب زنده بماند.

– اچ‌آی‌وی در آب دریا زنده نمی ماند.

– از بدن جنازه انسان بعد از ۱۱ و ۱۶ روز پس از مرگ توانسته اند ویروس اچ‌آی‌وی را جدا کنند اگرچه پس از ۱۶ روز اچ‌آی‌وی در مقادیر قابل توجه قابل جداسازی نبوده است.

– مطالعه ای برای بررسی بقای اچ‌آی‌وی در منی (اسپرم) خارج از بدن انجام نشده است اگرچه در بررسیهایی که برای کشت اچ‌آی‌وی از منی انجام شده است یافتن اچ‌آی‌وی مشکل بوده است و میزان کم.

در مطالعات آزمایشگاهی ذکر شده در بالا، شرایط آب و هوایی همچون باد و باران، درنظر گرفته نشده بودند.

زنده ماندن ایدز در دمای محیط

با در نظر داشتن نتایج مطالعات بالا و همچنین اینکه برای انتقال HIV نیاز به میزان کافی از ویروس است و بعلاوه باید ویروس به سلول هدف برسد. مثلا از طریق جراحت باز در پوست (چرا که پوست سالم سدی قوی در برابر ورود اچ‌آی‌وی به بدن است) بنابراین در تماس بودن با مقدار کمی از خون خشک شده منجر به آلودگی فرد نخواهد شد.

نظر خود را بنویسید

IRAN HIV