برای والدین و آموزگاران

برای والدین و آموزگاران

منظوراز آموزش های جنسی چیست؟ آموزش های جنسی برای جوانان، روندی ازفراگیری و تحصیل مجموعه ای ازاطلاعات و دانش است که برای شکل دادن به طرز برخورد و روش رفتاری و باورهایشان درباره موضوع روابط جنسی است. همچنین آنان را از ازهویت جنسیشان آگاه خواهد کرد و به آنها آموزش خواهد داد که روابط جنسی […]

منظوراز آموزش های جنسی چیست؟

آموزش های جنسی برای جوانان، روندی ازفراگیری و تحصیل مجموعه ای ازاطلاعات و دانش است که برای شکل دادن به طرز برخورد و روش رفتاری و باورهایشان درباره موضوع روابط جنسی است. همچنین آنان را از ازهویت جنسیشان آگاه خواهد کرد و به آنها آموزش خواهد داد که روابط جنسی صحیح چیست وچه روابطی برای آنان نادرست است.

آموزش جنسی

این آموزش ها همچنین توانایی و تجربه جوانان را پرورش خواهد داد که آنها با آگاهی٬ درباره انتخاب نوع رفتارشان فکر کنند و احساس مطمئن و شایسته ای درباره کنش های رفتاریشان داشته باشند.

ضمناً بایستی قبول کنیم که برای جوانان در شرایط امروزه اجتماعی و جهانی امکان بیشتری نسبت به سال های پیش وجود دارد تا آنها در جامعه با این مسایل مواجه شوند. این آموزه ها سلاحی خواهند بود تا آنها خود را در برابر سوء استفاده های جنسی، بردگی جنسی، بارداریهای ناخواسته و آلودگی به HIV حفاظت کنند.

 

هدف از آموزش های جنسی چیست؟

هدفی که آموزش های جنسی دنبال می کند، کاهش دادن دو مشکل و نتیجه منفی است که فعالیت های جنسی افراد ممکن است به بار آورد. اولی بارداری ناخواسته و خارج ازبرنامه که زندگی افراد را دچار تنش می کند و دیگری آلودگی هایی است که در نتیجه تماس جنسی ممکن است بوجود آمده و به بیماری های مقاربتی منجر می شود. رسیدن به این هدف به بالا بردن کیفت زندگی زناشویی و روابط بین انسان ها کمک می کند و در نتیجه جامعه را سالم تر و شاداب تر می سازد.

آموزش جنسی-ایدز

این آموزه ها همچنین در جوانان این شایستگی را پرورش خواهد داد تا آنها در زندگی پس از مواجه با مسایل گوناگون و ناخواسته، انتخابی درست و تصمیمی شایسته بگیرند.

شما والدین و آموزگاران تنها مراجع با صلاحیت در ارایه این آموزش ها به جوانان هستید. با دادن آموزش های صحیح جنسی به جوانان از سوی خود می توانید رسیدن به این دو هدف را ممکن کنید.

 شکل دادن گرایش های رفتاری و باورهای نوجوانان

جوانان در معرض طیف وسیعی از رفتارها و عقاید مربوط به رفتارهای جنسی قرار می گیرند که گاهی این عقاید و رفتارها در تناقض با یکدیگر هستند. به طور مثال بعضی پیامهای بهداشتی بر روی خطرات ناشی از رفتارهای جنسی تاکید دارند و از سوی دیگر رسانه ها،  رابطه جنسی را نشانه ای از بلوغ و پختگی و جذابیت معرفی می کنند.

به علت حساسیت مسایل جنسی، ممکن است که جوانان و مربیان گاهی دیدگاه ها و عقاید محکمی در مورد رفتارهای صحیح جنسی و چهارچوب های اخلاقی مرتبط با آن داشته باشند که کاملا با هم در تضاد باشند.

پیشگیری از اچ ای وی

جوانان به چهارچوب های فرهنگی-اخلاقی مرتبط با مسایل جنسی علاقه زیادی نشان می دهند و دوست دارند تا فرصتی پیش بیاید تا در مورد مسایلی مثل سقط جنین، روابط جنسی قبل از ازدواج و همجنسگرایی و پیشگیری از بارداری صحبت کنند.
باید توجه داشت اگر روشی صحیح برای صحبت درباره این مسایل داشته باشیم بحث در مورد این موضوعات، لزوماً به معنی قبول و یا نفی کردن این دیدگاه ها نخواهد بود. بایستی یاد بگیریم که هنگام بحث درباره مسایل فرهنگی یا اخلاقی- مذهبی می توانیم با دیدگاه مطرح شده، مخالف یا موافق باشیم.

آموزش صحیح مسایل جنسی، این فرصت را به جوانان می دهد تا درباره دلایل روابط جنسی و ارتباط آن با بیان احساسات فکر کنند و به این ترتیب به خود و دیگران و عقاید و احساسات و تصمیمات هر شخص احترام بگذارند.
بایستی به جوانان فرصت تفکر درباره تفاوتهای مرد و زن، و تفاوتهای نژادی و نحوه تاثیر آن بر مسایل جنسی داده شود تا بتوانند درک کنند که یک رابطه سالم چگونه می تواند باشد.

نکته مهم دیگر در آموزش مسایل جنسی، تفهیم تاثیر منفی خشونت (در روابط جنسی) و سواستفاده های جنسی بر روابط اشخاص با یکدیگر می باشد.

نظر خود را بنویسید

IRAN HIV