بیماری سوزاک چیست

بیماری سوزاک چیست؟

بیماری سوزاک یکی از شایع ترین بیماری های مقاربتی است که تنها از طریق رابطه جنسی پر خطر و غیر ایمن زنان و مردان شیوع پیدا می کند.

بیماری سوزاک یا آتشک دومین بیماری مقاربتی شابع در دنیا است که هم زنان و هم مردان را به خود گرفتار می کند. این بیماری که با عنوان باکتری نایسریا گنورا در بدن افراد مختلف منتقل می شود. این بیماری یک عفونت شایع را در اندام جنسی مردان و زنان پخش می کند که در نتیجه می توان سلامت افراد را به صورت جدی به خطر بیندازد. اگر شما هم دوست دارید تا در مورد این بیماری مقاربتی اطلاعات آگاهی دهنده دقیقی پیدا کنید، پیشنهاد می کنیم تا در ادامه با مجله تخصصی ایران اچ ای وی همراه ما باشید.

بیماری سوزاک چطور منتقل می شود؟

سوزاک یکی از چندین نوع از بیماری های مقاربتی جنسی است که تنها از طریق آمیزش جنسی واژینال، دهانی و مقعدی فردی به فردی دیگر منتقل می شود.

انتقال این بیماری از مردان به زنان تنها در مقاربت جنسی امکان پذیر است اما مادران بارداری که به این بیماری مبتلا هستند در صورت عدم درمان، این بیماری را به کودک خود در بدو تولد هم منتقل می کنند.

چطور می توان به سوزاک مبتلا شد

علائم Gonorrhea در مردان و زنان متفاوت است؟

بیماری سوزاک از جمله بیماری هایی است که در سیکل 14 روزه اولیه خود می تواند بدون هیچ گونه علائم فرد مبتلا را آلود نگه دارد. این بیماری به دلیل عدم ظهور علائم اولیه در روزهای نخست بسیاری از آقایان و بانوان را در آلودگی خود غرق می کند.

با این حال در خصوص علائم سوزاک پس از سیکل 14 روزه بی علائم بیماری در زنان و مردان صحبت می کنیم.

علائم سوزاک در زنان

علائم سوزاک در زنان در دو مرحله حین رابطه و بعد از رابطه مشخص می شود.

 • درد شدید در هنگام نزدیکی با شریک جنسی
 • خونریزی شدید در دوران قاعدگی و بهم ریختن نظم عادت ماهانه
 • خونریزی نامنظم پس از اتمام عادت ماهانه
 • خونریزی پس از رابطه جنسی
 • درد مفاصل
 • تب شدید و لرز
 • ترشحات غیر طبیعی زرد و سبز رنگ از واژن
 • ترشحات چشم، گلو درد (در صورت رابطه دهانی) و علائم عفونی در چشم و گلو

علائم سوزاک در مردان

علائم سوزاک در مردان بیشتر در زمان پس از رابطه جنسی مشهود است و در اکثر مواقع به اندام جنسی آن ها مرتبط می شود.

 • ترشحات عفونی زرد و سبز رنگ
 • درد مفاصل و ماهیچه ها
 • التهاب شدید و تورم در ناحیه آلت تناسلی فرد
 • درد شدید بیضه ها
 • ادرار و مدفوع مکرر و دردناک
 • سوزش، خارش و تورم گلو با بلع دشوار

علائمی که در مورد زنان و مردان به آن اشاره کردیم همگی می تواند نشانه های بروز سوزاک باشد. اما اصولا افراد پس از مشاهده این علائم بایستی هر چه سریعتر به پزشک معالج مراجعه کنند تا با کمک کیت های تشخصی بیماری و یا آزمایش خون، از مثبت یا منفی بودن تست بیماری را اطلاع پبدا کنند.

راه های درمان و طول درمان سوزاک

بیماری مقاربتی سوزاک از جمله مرض هایی است که به دلیل عدم رعایت سلامت جنسی سالانه بسیاری از زوج ها را به خود درگیر می کند. خوشبختانه این بیماری روش های درمان سریع و ساده ای دارد اما اگر نشانه های آن از همان ابتدا جدی گرفته نشود می تواند موجب بروز عفونت های شدید تری شود.

آیا راهی برای درمان سوزاک وجود دارد

ساده ترین نوع درمان سوزاک تنها مصرف منظم آنتی بیوتیک هایی مانند سفتریاکسون و یا آزیترومایسین است. توجه داشته باشید که دوز مصرفی این داروها تنها با تجویز پزشک امکان پذیر است. پس به هیچ عنوان دست به مصرف خودسرانه این داروها نزنید.

دومین راه درمان سوزاک، محدودیت های جنسی است. این محدودیت ها می تواند در خصوص ممنوعیت نزدیکی و رابطه جنسی را تا زمان اتمام بیماری به همراه داشته باشید.

چطور از ابتلا به بیماری مقاربتی سوزاک جلوگیری کنیم؟

رعایت بهداشت باروری و همچنین داشتن رفتار جنسی ایمن اولین و آخرین راه برای پیشگیری و جلوگیری از ابتلا به بیماری های مقاربتی از جمله سوزاک است.

استفاده از کاندوم از جمله مهم ترین مواردی است که در حین رابطه می تواند به شریک جنسی شما امنیت خاطر بدهد. همچنین توجه به بهداشت فردی و رعایت نکات بهداشتی حین رابطه نیز خطر ابتلا به این بیماری را کمتر می کند.

راه های پیشگیری از ابتلا به سوزاک

نداشتن شریک جنسی متعدد هم از جمله نکاتی است که خطر ابتلا به کلیه بیماری های مقاربتی را کمتر می کند. توجه داشته باشید که حتی در صورت برقراری رابطه جنسی با شریک جنسی متعدد خود حتما از سلامت او اطلاع لازم کسب کنید.

عوارض بیماری مقاربتی سوزاک

درست است که بیماری سوزاک قابل درمان است اما عوارض این بیماری گاهی تا مدت ها دست از سر افراد بر نمی دارد. از جمله خطرناک ترین عوارض سوزاک می توان به ناباروری و یا حاملگی بیرون از رحم اشاره کرد که هر دو مورد دشواری ها و مشقات بسیاری برای خانم ها دارد.

علاوه بر موارد یاد شده دردهای مزمن مفصلی و همچنین دردهای لگن و اندام های جنسی نیز تا مدت ها گریبان گیر بیماران خواهد بود. اما نکته مهمی که کلیه بیماران مقاربتی باید به آن توجه داشته باشند این است که عدم توجه به پیشگیری و درمان به موقع آن می تواند خطرات زیان آفرینی مانند ظهور ویروس ایدز در بدن را نیز به همراه داشته باشد.

عوارض سوزاک در دوران سوزاک

در این مقاله در مورد بیماری سوزاک، تهدیدها و روش های درمان و همچنین جلوگیری از آن اطلاعات کامل و جامعی به شما ارائه دادیم. پیشنهاد می کنیم اگر در خصوص این عفونت و بیماری اطلاعات تکمیلی در دست دارید و یا تجربه مبارزه با آن را دارید حتما نظرات و اطلاعات خود را با ما به اشتراک بگذارید تا سایر مخاطبان مجله تخصصی ایران اچ ای وی نیز بتوانند از تجربیات ارزشمند شما استفاده کنند.

نظر خود را بنویسید

IRAN HIV