ایا زگیل مقعد خطر دارد

زگیل مقعد چیست و چگونه درمان می شود؟

زگیل مقعد یک عارضه پوستی درمان پذیر است که از طریق شیوع ویروس hpv به وجود می آید.

رابطه جنسی و تماس پوستی افراد در نواحی جنسی مانند واژن و مقعد، گاهی موجب بروز بیماری های جنسی می شود. زگیل تناسلی از جمله مهم ترین اثرات پوستی است که بیشتر افراد با آن آشنا هستند اما کمتر کسی به زگیل مقعد به عنوان یک عارضه مهم نگاه می کنند و اصلا بسیاری از افراد به آن آشنایی ندارند. اگر شما هم جزو دسته دوم هستید، پیشنهاد می کنیم در ادامه همراه با ایران اچ ای وی باشید تا در مورد این بیماری و نحوه درمان آن با شما صحبت کنیم.

زگیل مقعد، بیماری خاموش در ناحیه مقعد

زگیل مقعد یک عارضه پوستی است که در ناحیه مقعد و به واسطه بیماری های آمیزشی ایجاد می شود. این زگیل در بیشتر مواقع اندازه بسیار کوچکی دارند و به شکل گل کلم دیده می شود.

زگیل مقعد با درد، خارش، سوزش و حتی خونریزی همراه است. با توجه به اینکه این عارضه پوستی در ناحیه ای ایجاد می شود که کمتر می توان توسط افراد مشاهده شود، در روزهای اول کسی متوجه آن نمی شود.

البته توجه داشته باشید که بیش از 50 درصد افرادی که به زگیل مقعد مبتلا هستند از این بیماری هیچ علائمی مشاهده نمی کنند. به همین دلیل این زگیل رفته رفته رشد کرده و موجب بروز دردهای شدید تر و عارضه های مهم تری می شود.

چرا زگیل مقعد به وجود می آید

زگیل مقعد چطور به وجود می آید؟

زگیل مقعد نوعی ویروس است که مانند زگیل تناسلی از ویروس پاپیلوم یا همان hpv به وجود می آید. این ویروس در بیشتر مواقع از طریق رابطه جنسی نا ایمن ایجاد می شود به خصوص در نوع روابطی که از مقعد انجام می شود احتمال ابتلا به آن بیشتر می شود. پس همین جا می توان به این نکته اشاره کرد که در صورت داشتن رفتار جنسی ایمن و توجه به سلامت جنسی می توان ار ابتلا به این بیماری جلوگیری کرد.

علائم زگیل مقعدی چیست؟

زگیل مقعدی یک بیماری پوستی شایع است که گاهی بدون علامت هم افراد را پس از روابط زناشویی به خود درگیر می کند اما در حالت کلی شایع ترین علائم آن به شرح زیر است:

  • خونریزی
  • درد در ناحیه مقعد
  • خارش شدید
  • سوزش
  • توانایی نداشتن برای مدفوع کردن
  • احساس بی حسی و سر بودن
  • احساس وجود شیئ خارجی در مقعد
زگیل مقعدی درمان دارد؟

آیا زگیل مقعد خطرناک است؟

ابتلا به زگیل مقعدی به عنوان یکی از انواع بیماری های مقاربتی به خودی خود خطرناک نیست اما اگر فرد دیر متوجه آن شود و راهی برای درمان آن پیدا نکند ممکن است خطرات جبران ناپذیری را تجربه کند. به همین دلیل اگر رابطه جنسی محافظت نشده دارید، حتما چند وقت یکبار چکاپ سلامتی خود را انجام دهید تا هیچ نگرانی بابت حضور ویروس  hpv و امکان ابتلا به زگیل مقعدی و تناسلی را نداشته باشید.

آیا امکان پیشگیری از ابتلا به زگیل مقعدی وجود دارد؟

بله، با توجه به اینکه مهم ترین دلیل انتقال این ویروس به افراد از طریق رابطه جنسی اتفاق می افتد، پیشنهاد می کنیم حتما برای پیشگیری از کاندوم برای نزدیکی مقعدی استفاده کنید.

علاوه بر استفاده از کاندوم، واکسن هایی در دنیای پزشکی وجود دارد که می تواند در صورت حضور ویروس hpv در بدن، تاثیر آن را کمرنگ تر کند و به عبارتی احتمال ابتلا به زگیل مقعدی و تناسلی را کمرنگ تر کند.

آیا زگیل مقعد درمان می شود؟

بله زگیل مقعدی هم مانند سایر بیماری های موضعی درمان پذیر است. داروها، روش های درمانی و تکنولوژی های مختلفی را می تواند این مورد را تحت تاثیر قرار دهد اما تستی که مانند آزمایش اچ ای وی وجود داشته باشد و بتوان در خصوص وجود این بیماری اطلاع لازم پیدا کرد، هنوز کشف نشده است.

زگیل مقعدی چیست؟

کرایوتراپی، بهترین روش درمان زگیل ها

کرایوتراپی یکی از بهترین و کارآمدترین روش ها برای از بین بردن زگیل های است که به واسطه ویروس HPV وارد بدن افراد می شود. توجه داشته باشید که این روش درمانی به واسطه پایین آوردن دما توانایی از بین بردن زگیل ها را دارد. به همین دلیل یکی از به روز ترین روش هایی است که مردم سراسر دنیا از آن کمک می گیرند.

الکتروکوتر، درمان زگیل های ویروسی با جریان الکترونیکی

جریان الکترونیکی یکی از سنتی ترین روش ها برای از بین بردن انواع موضعات پوستی مانند زگیل ها به حساب می آید. بیشتر افراد وقتی در مورد از بین بردن خال و یا زگیل صحبت می کنند اولین نکته ای که به ذهنشان می رسد این است که از روش های درمانی با الکترولیزر استفاده کنند.

جریان الکترونیکی به جهت قدرت بالایی که در سوزاندن و از بین بردن موضعات پوستی دارند به راحتی می تواند انواع ضایعات را از بین ببرد.

زگیل مقعد چطور درمان می شود؟

درمان با لیزر، شایع ترین روش برای درمان زگیل های جنسی

با توجه به پیشرفت تکنولوژی و فراهم شدن امکانات تازه در خصوص روش های درمانی ضایعاتی مانند خال و یا زگیل ها، درمان با لیزر ساده ترین و بهترین روش بدون درد برای درمان به حساب می آید. البته توجه داشته باشید که شما می توانید با پزشک معالج خود برای انتخاب نوع درمان مشورت کنید به عنوان مثال برای برخی از انواع زگیل ها که به مرحله حاد رسیده است، درمان با لیزر کفایت نمی کند و بایستی تا حتما از درمان با الکترولیزر استفاده کنند.

آیا زگیل مقعدی درد دارد؟

در این مقاله هر آنچه که باید در مورد زگیل مقعدی و روش های درمانی آن بدانید را در اختیار شما قرار داده ایم. همانطور که متوجه شدید، این بیماری درمان پذیر است و مانند درمان ایدز یا سایر بیماری های خطرناک، روش ها و راه های مختلفی را به شما پیشنهاد داده ایم. حال اگر شما در مورد شرایط و مراحل این بیماری هم سوالی دارید، پیشنهاد می کنیم تا حتما با ما در ارتباط باشید و از طریق ارسال دیدگاه های خود به صورت ناشناس با ما در ارتباط باشید. در نظر داشته باشید که کارشناسان ایران اچ ای وی به زودی پاسخگوی شما خواهند بود و یا در صورت امکان به شما پیشنهاد مشاوره با پزشک می دهند.

نظر خود را بنویسید

IRAN HIV