رابطه جنسی همیشه مهم ترین عامل تأثیرگذار در راه انتقال ویروس ایدز به حساب می آید. آمارها نشان می دهد که بیشتر افرادی که به این ویروس مبتلا شده اند در نتیجه داشتن رابطه جنسی غیر ایمن قربانی این ویروس خطرناک شده اند. اما آیا کلیه روش های رابطه جنسی از جمله واژینال، آنال و دهانی به عنوان راه های انتقال ایدز به حساب می آیند؟ در خصوص انتقال ایدز از طریق رابطه واژینال و مقعدی که هیچ شکی وجود ندارد اما اگر شما دوست دارید در مورد راه های انتقال ایدز از طریق رابطه دهانی هم اطلاعات لازم کسب کنید، پیشنهاد می کنیم تا در ادامه همراه ایران اچ ای وی باشید.

منظور از رابطه جنسی دهانی چیست؟

نوعی از رابطه جنسی که از برخورد دهان و یکی از اندام های جنسی آغاز می شود رابطه دهانی نام دارد. توجه داشته باشید که این نوع رابطه به علت ارتباط مستقیم دهان با اندام های جنسی از نظر بهداشت سلامتی جنسی تائید نمی شود اما با توجه به مرسوم بودن این شکل از رابطه باید خطرات آن را در خصوص در معرض قرار گرفتن افراد به بیماری های مقاربتی در نظر گرفت.

انتقال ایدز از طریق دهان

ریسک انتقال ایدز از طریق رابطه دهانی چقدر است؟

به صورت کلی درصد خطر انتقال ایدز از طریق رابطه دهانی ریسک بسیار کمی دارد. اما با این حال باید توجه داشت که احتمال انتقال از فرد مفعول HIV مثبت به فاعل سالم در صورتی امکان پذیر است که فاعل در تماس با ترشحات جنسی (مایع منی یا ترشحات واژن) یا خون (خون عادت ماهانه یا زخمی در ناحیه تناسلی یا مقعدی) باشد و مفعول به بریدگی-زخم یا جراحت یا منطقه ملتهبی در دهان یا گلوی فرد فاعل برسد.

پوشش دهان و گلو در برابر عفونتهای ویروسی (همانند HIV) بسیار مقاوم است و اگر فرد سالم باشد امکان انتقال محتمل نیست.

بعلاوه امکان انتقال از مفعول HIV مثبت به فاعل سالم، در طی رابطه جنسی دهانی، خیلی کم است چرا که میزان HIV موجود در بزاق دهان بسیار بسیار کم است و به اندازه ای نیست که منجر به آلودگی فرد مقابل گردد. تنها خطر ابتلا به ایدز و بیماری های مقاربتی در این حالت ممکن است به خاطر وجود زخم خونریزی دهنده یا لثه خونریزی دهنده در فرد HIV مثبت باشد که خون را به مخاط دستگاه تناسلی یا مقعدی و یا زخم و جراحتی که ممکن است فرد سالم مقابل داشته باشد، منتقل کند. (البته بیماری هپاتیت c هم دقیقا از همین روش انتقال پیدا می کند)

آیا ایدز از طریق رابطه دهانی انتقال پیدا می کند؟

ریسک انتقال ویروس اچ ای وی در رابطه دهانی از رابطه واژینال و مقعدی کمتر است

ریسک انتقال HIV از فرد آلوده از طریق رابطه جنسی دهانی بسیار کمتر از ریسک آن در طی Anal یا Vaginal است

تعیین دقیق میزان ریسک انتقال HIV در نتیجه رابطه جنسی دهانی بسیار مشکل است چراکه اکثر افرادی که رابطه جنسی دارند تنها منحصر به رابطه جنسی دهانی نمی شود و فرمهای دیگر رابطه جنسی (آنال یا واژینال) را هم شامل می شود بنابراین تعیین اینکه انتقال HIV از طریق رابطه جنسی دهانی بوده یا فرمهای دیگر رابطه جنسی، بسیار مشکل است.

نهایتا اینکه عوامل متعددی ریسک انتقال HIV از طریق رابطه جنسی دهانی را افزایش می دهند از جمله زخم ها و جراحات دهانی، خونریزی لثه، زخم های تناسلی، سوراخ کردن دهان (oral piercing) و حضور همزمان دیگر بیماریهای جنسی.

انتقال ایدز از طریق تماس دهانی با آلت جنسی مردانه

در تماس دهانی با آلت مردانه ریسک انتقال ویروس ایدز برای هر دو شخص بالاست چرا که با در نظر گرفتن وجود اچ ای وی در مایع منی و یا براق دهانی فردی که با دهانش آلت را تحریک می کند به یک میزان است.

روش های انتقال ایدز از طریق دهان

انتقال ویروس hiv از طریق تماس دهانی با واژن، آلت جنسی زنانه

انتقال ویروس ایدز از طریق تماس دهانی با واژن یا همان اندام جنسی زنانه هم وجود دارد. البته بسیاری از افراد بر این عقیده هستند که احتمال انتقال ویروس تنها در دوران قاعدگی بانوان وجود دارد در صورتیکه این امکان به دلیل ترشحات واژن و ورود بزاق دهانی فردی که در حال تحریک اندام جنسی زن است نیز وجود دارد.

البته این مورد را در نظر داشته باشید که هنوز هیچ منبع معتبری نتوانسته به قطع اعلام کند که افرادی تنها از طریق رابطه دهانی می توانند به ایدز مبتلا شوند چرا که با توجه به انواع مختلف روابط جنسی به شکل های مختلف تشخیص ابتلای آن از طریق دهانی و یا سایر روش ها کار چندان آسانی نیست.

آیا انتقال اچ ای وی از طریق تماس دهان با مقعد نیز وجود دارد؟

مقعد جزو آن دسته از اندام های جنسی است که محلی برای قرار گرفتن انواع میکروب ها و بیماری ها را در خود جای داده است. احتمال نفوذ ترشحات، خون آلوده ها و ضایعات در این محل به نسبت واژن بیشتر است به همین دلیل در صورت ایجاد رابطه دهانی و تحریک مقعد با آن، خطر انتقال سریع این ویروس به شدت وجود دارد.

به جرات می توان گفت این نوع از رابطه خطرناک ترین راه است که احتمال انتقال ویروس را شدیدا بالا می برد.

روش های انتقال ایدز از دهان

چطور از خطر انتقال ایدز در رابطه دهانی جلوگیری کنیم؟

برای جلوگیری از خطر انتقال بیماری ایدز به زوجین پیشنهاد می شود که تا حد امکان قبل از شروع رابطه از سلامت جنسی خود و شریک جنسی شان اطمینان لازم پیدا کنند و در صورت عدم اطلاع حتما با کمک کاندوم های لاتکس رابطه ای ایمن و بی خطر را ایجاد کنند.

ما در این مقاله اطلاعات لازم و کافی در خصوص روش های انتقال ویروس اچ ای وی به بدن شریک جنسی را به اطلاع شما رساندیم. حال اگر شما در این خصوص و یا در مورد درمان ایدز باز هم ابهام و یا سوالاتی دارید، حتماً نقطه نظرات خود را با ما در  میان بگذارید تا کارشناسان ایران اچ ای وی بتوانند پاسخگوی سؤالات شما باشند.