مراقبت از خود

مراقبت از خود

مراقبت از خود توصیه هایی برای افراد آلوده به HIV   داشتن نگاه مثبت به زندگی، جایگاه مهمی در زندگی شخص آلوده به HIV دارد. در صورتی که شما آلوده به HIV هستید، توصیه های ارایه شده از سوی کارشناسان را، برای مراقبت از خود مطالعه کنید و سعی کنید آنها را در زندگی خود […]

مراقبت از خود

توصیه هایی برای افراد آلوده به HIV

 

داشتن نگاه مثبت به زندگی، جایگاه مهمی در زندگی شخص آلوده به HIV دارد. در صورتی که شما آلوده به HIV هستید، توصیه های ارایه شده از سوی کارشناسان را، برای مراقبت از خود مطالعه کنید و سعی کنید آنها را در زندگی خود اعمال کنید. این توصیه ها به شما کمک خواهد کرد تا کیفیت بهداشت وزندگی خود را با توجه به نیازهای جغرافیایی افزایش دهید.

 

*بدن به استراحت کامل نیاز دارد. سعی کنید هر شب هشت ساعت بخوابید. هر وقت خسته اید استراحت کنید.

*سعی کنید زیاد نگران نباشید، استرس، فشار و نگرانی می تواند به سیستم دفاعی بدن لطمه بزند. آرامتر باشید. با کسانی که دوستشان دارید، با اعضای خانواده، فرزندان و دوستان خود آرامتر باشید. کارهایی که دوست دارید، انجام دهید. مثلاً موسیقی گوش دهید، یا روزنامه و کتاب بخوانید.

*با خود مهربان باشید. سعی کنید نگاه مثبت به زندگی داشته باشید. داشتن احساس خوب، بخشی از سلامتی است.

* ورزش سبک انجام دهید. ورزشی را انتخاب کنید که دوست دارید.

*از حمایت و توصیه های افراد آگاه استفاده کنید. با متخصصان بهداشتی مشورت کنید، زیرا بسیاری از مشکلات و ناراحتی های جسمی را می توان با درمان بر طرف کرد.

*اگر احتیاج به کمک دارید، مطرح کنید و اگر به شما کمک کردند، بپذیرید.

*سیگار نکشید. سیگار به ریه ها و بسیاری از اندامهای دیگر بدن آسیب می رساند و کار عفونتها را برای حمله به بدن شما آسانتر می کند.

*مشروبات الکلی برای بدن، به خصوص برای کبد مضر است. آسیب پذیری بدن را در برابر آلودگی بیشتر می کند و ویتامین های بدن را نابود می کند. ضمناً تاثیر الکل ممکن است در روابط جنسی، میزان ریسک پذیری رابطه غیر محافظت شده را تشدید کند.

*داروهای غیر ضروری مصرف نکنید، چون معمولاً عوارض جانبی ناخواسته دارند و می توانند روی تغذیه و مواد غذایی تاثیر منفی بگذارند. اگر دارو مصرف می کنید، تحت نظر پزشک معالج مصرف کرده و دستورالعمل آن را به دقت بخوانید.

..

.نگاه مثبت در زندگی فرد الوده به ایدز

منبع:

*زندگی با اچ. آی. وی. – ایدز
راهنمای تغذیه و مراقبت از افرادی که با اچ. آی. وی. زندگی می کنند.
مولف: سازمان جهانی بهداشت، سازمان خواربار و کشاورزی سازمان ملل
تهیه و تنظیم: گروه موضوعی اچ. آی. وی. – ایدز سازمان ملل متحد در تهران
صفحه های ۵۶ تا ۵۵
ناشر: نشر ایثاری
سال انتشار: زمستان ۱۳۸۲
تیراژ ۱۰۰۰ نسخه
شابک: ۲-۱-۹۵۲۳۸-۹۶۴

نظر خود را بنویسید

IRAN HIV