آزمایش قبل از ازدواج

هر آنچه باید در مورد آزمایش قبل از ازدواج بدانید

آزمایش های قبل از ازدواج با هدف افزایش آگاهی درباره سلامت هر دو فرد انجام می شود که اهمیت بسیار بالایی در سلامتی فرزند نیز دارد.

آزمایش های قبل از ازدواج از مواردی هستند که اهمیت آن بر کسی پوشیده نیست. این آزمایشات با هدف جلوگیری از ایجاد مشکلات مختلف در آینده انجام می شوند. مشکلاتی نظیر به خطر افتادن سلامتی فرزندان، ایجاد بستر بیماری های متفاوت یا حتی بیمار شدن از مواردی است که با انجام آزمایش های قبل از ازدواج می توان از وقوع آن ها پیشگیری کرد. از این رو اهمیت آزمایش های قبل از ازدواج بسیار بالاست. در این مقاله از بلاگ ایران اچ ای وی اطلاعاتی را درباره آزمایش های قبل ازدواج و فرآیند انجام آن بررسی می کنیم.

دریافت معرفی نامه از دفتر ازدواج و شروع آزمایش های قبل از ازدواج

دختر و پسری که قصد ازدواج دارند، باید با هدف انجام آزمایش های پزشکی، برگه ی معرفی نامه را از دفتر ازدواج تحویل بگیریند. به صورت کلی یک قطعه عکس برای هر فرد و برگه ی معرفی نامه، دو مدرک اصلی و الزامی برای انجام آزمایش های پزشکی محسوب می شود. برگه ی معرفی نامه ی توسط دفتر ازدواج صادر خواهد شد.

اجباری بودن آزمایش های قبل از ازدواج

قبل از ازدواج چه آزمایش هایی باید بدهیم؟

زن و مرد قبل از ازدواج باید آزمایش های مربوطه را انجام دهند در غیر این صورت اجازه عقد آن ها صادر نمی شود. آزمایش های قبل از ازدواج به دو دسته کلی تقسیم می شوند.

  • در دسته اول با هدف مطلع شدن از وضعیت هر دو فرد نسبت به وجود تالاسمی، سیفلیس، هپاتیت ب و موارد دیگر، نمونه خون از فرد گرفته می شود تا آزمایش های لازم انجام گردد.
  • دومین آزمایشی که به هیچ عنوان نمی توان منکر اهمیت آن شد، آزمایش تشخیص اعتیاد در زن و مرد است. برای انجام این آزمایش، نمونه ادرار هر فرد لازم است.
آزمایش اعتیاد قبل از ازدواج

کلاس های آموزشی قبل از ازدواج

کلاس های آموزشی پیش از ازدواج نیز از مواردی است که با آن مواجه خواهید شد. برخی از افراد تمایلی به شرکت در این کلاس ها ندارند اما به تازگی حضور در کلاس های آموزشی قبل از ازدواج، الزامی شده است. در این کلاس ها مباحث متفاوت از موضوعات فقهی تا مبانی پزشکی و روان شناسی بررسی می شود. به طور کلی یادگیری مباحث رابطه زناشویی در این کلاس ها و همچنین پس از ازدواج و با مراجعه به مشاوره زناشویی نیز ممکن است.

چرا گروه خونی عروس و داماد اهمیت دارد؟

احتمالا این جمله را شنیده اید که گروه خونی مرد و زن به هم نمی خورد و آن ها نمی توانند با یکدیگر ازدواج کنند! مسئله ی مهمی که باید در این مورد بدانید این است که با انجام آزمایش های مختلف که پیش از ازدواج صورت می گیرید، سوابق بیماری هایی که از طریق ژنتیک احتمال انتقال آن ها وجود دارد مشخص خواهد شد. به طور مثلا تالاسمی یکی از بیماری هایی است که با انجام آزمایشات خونی می توان نسبت به وجود آن آگاه شد.

کلاس های آموزشی قبل از ازدواج

چرا آگاهی نسبت به تالاسمی دختر و پسر اهمیت دارد؟

در صورتی که دوفرد مبتلا به تالاسمی مینور به یکدیگر ازدواج کنند، احتمال اینکه فرزند آن ها به تالاسمی ماژور مبتلا شود بسیار بالاست. تالاسمی ماژور نوعی بیماری حاد محسوب می شود که قطعا مشکلات متفاوتی را به وجود خواهد آورد و درمان آن هزینه های بسیاری دارد. در صورتی که ازدواج فرد مبتلا به تالاسمی با یک فرد سالم، عواقب خاصی ندارد. از این رو هر دو فرد باید نسبت به سوابق بیماری های ژنتیکی و اهمیت آن در موضوع بچه دار شدن، آگاه باشد.

آیا آزمایش ایدز در آزمایش های پیش از ازدواج وجود دارد؟

یکی از مهم ترین مسائلی که نسبت به آزمایش ایدز باید بدانید این است که با توجه به دوره ای بودن بیماری ایدز، احتمال اینکه نتیجه آزمایش فرد منفی شود وجود دارد از این رو آزمایش ایدز، از آزمایش های واجب پیش از ازدواج نیست.

هر چند که بسیاری از افراد به صورت خودجوش و بدون اجبار، با هدف جلوگیری از پیشگیری از انتقال ایدز، آزمایش HIV می دهند. هر فرد با توجه به شرایط خاص و کارهایی که انجام داده بهتر است برای انجام آزمایش ایدز، تصمیم گیری کند.

آزمایش ایدز قبل از ازدواج

چرا آزمایش ایدز، قبل از ازدواج اجباری نیست؟

این سوال برای بسیاری از افراد پیش می آید که چرا آزمایش ایدز، جزو آزمایش های پیش از ازدواج نیست. در پاسخ به این سوال باید بگوییم که منفی بودن جواب آزمایش به صورت قطعی نشان دهنده مبتلا نبودن یک فرد به HIV نیست و نباید به صورت قطعی با هدف تشخیص و درمان ایدز، تنها پیش از ازدواج آزمایش ایدز انجام داد! بلکه با توجه به دوره ای بودن این بیماری، با توجه به سبک زندگی هر فرد باید نسبت به انجام آزمایشات در بازه زمانی های متفاوت اقدام کرد.

این احتمال وجود دارد که فرد مدت ها به ویروس HIV آلوده باشد اما هنوز این ویروس به بیماری ایدز تبدیل نشده باشد. از این رو پاسخ آزمایش منفی اعلام می شود در صورتی که ممکن است ویروس HIV که زمینه ساز بیماری ایدز است در بدن فرد وجود داشته باشد. از این رو توصیه می شود همیشه رفتار جنسی ایمن داشته باشید و از انجام کارهای جنسی پرخطر پرهیز کنید.

دلایل اجباری نبودن آزمایش قبل از ازدواج

دلایلی که برای عدم انجام اجباری تست اچ‌آی‌وی قبل از ازدواج بیان میشود بشرح زیر است

  • انجام اجباری تست برای همه، به نوعی نقض حریم شخصی افراد است که یکی از اصول اساسی حقوق بشر است
  • ترس از تبعیض اجتماعی (درصورت آلوده بودن) منجر به گریز افراد از انجام تست میشود تا ترغیب به انجام آن
  • برخی دیگر هم بخاطر تردید در صحت جواب آزمایش، نسبت به انجام آن مخالفت می ورزند چراکه جواب اشتباه (مثبت کاذب) باعث ویران شدن زندگی فرد میشود
  • همچنین وجود دوره پنجره (که فرد در طی آن آلوده است اما جواب تست منفی است و بعد چند ماه تست مثبت خواهد شد)، که در این مورد چه کسی پاسخگو خواهد بود؟
  • ما چه چیزی را میخواهیم با این تست ثابت کنیم؟ اگر فقط بی قید و بندی در امور جنسی بوده باشد که در آن صورت فرد میتواند با روشهای مختلف مثلا گرفتن جواب آزمایش فرد دیگری، تقلب کند!
  • از طرفی ممکن است مردم، وجود جواب مثبت کاذب را بهانه قرار دهند و به آن متوسل شوند و این عدم صحت آزمایش، اطمینان به آنرا را در جامعه کاهش میدهد

نظر خود را بنویسید

IRAN HIV