فرق سرماخوردگی ایدز با سرماخوردگی معمولی چیست

سرما خوردگی ایدز چگونه است؟

سرماخوردگی بیماری ساده ای برای مبتلایان به ویروس ایدز نیست بلکه تهدیدی برای جدی گرفتن این بیماری است.

سرماخوردگی یک بیماری فصلی و ساده است که افرادی که در سلامت جسمانی کامل به سر می برند نیز سالانه به دفعات آن را تجربه می کنند. اما آیا بروز این بیماری برای افراد مختلف از جمله کسانی که در معرض بیماری ایدز قرار دارند نیز به سادگی افراد عادی است؟ اگر شما دوست دارید پاسخ این سوال را دریافت کنید و در خصوص سرماخوردگی در دوران بیماری ایدز اطلاعات لازم کسب کنید، پیشنهاد می کنیم تا در ادامه این مقاله با ایران اچ ای وی مجله تخصصی اطلاع رسانی و آگاهی بخشی بیماری ایدز با ما همراه باشید.

آیا سرماخوردگی پس از یک رفتار پر خطر نشان دهنده بروز بیماری ایدز است؟

بسیاری از افراد پس از تجربه یک رفتار پر خطر جنسی و عدم رعایت سلامت جنسی و بهداشتی در خصوص تزریق انواع داروها با سرنگ آلوده به بروز بیماری ایدز در بدن خود مشکوک می شوند. این در حالی است که حتی در صورت انتقال ویروس به فرد، بدن افراد طی 3 تا 6 هفته هیچ واکنشی مبنی بر خصور بیماری از خود نشان نمی دهد.

در بازه زمانی بیماری تصور می کند که خطر ابتلا به ایدز از او دور شده است در صورتیکه هنوز نشانه های بروز بیماری نمایان نشده است.

پس از گذر زمان 3 تا 6 هفته ای نشانه های ساده که همه افراد آن را در یک سرماخوردگی معمولی تجربه می کنند می تواند زنگ خطری برای افراد باشد چرا که علائم اولیه بیماری بین 50 تا 70 درصد مبتلایان با علائمی از قبیل تب، لرز، راش یا تورم غدد، سردرد و بدن درد آغاز می شود.

سرماخوردگی در دوران ایدز

آیا نوع تب و لرز و گلو درد در ایدز مشخص است؟

نوع و شدت بروز علائم بیماری ایدز که بسیار هم شبیه سرماخوردگی است بیشتر به مقاوت بدنی افراد بستگی دارد. برای گروهی از افراد درد عضلانی و گلو درد بیش از دو هفته ادامه دار است و این در حالی است که بسیاری از مبتلایان این نشانه ها را تنها بعد از دو روز رد می کنند.

سرماخوردگی و آنفولانزا در دوران ایدز

چطور سرما خوردگی عادی را از سرما خوردگی ایدز تشخیص دهیم؟

شاید با خواندن این مقاله و مشاهده علائمی از سرما خوردگی نگرانی های روانی زیادی به سراغ شما بیاید اما توجه داشته باشید که این علائم تنها برای افرادی صدق می کند که رفتارهای پر خطر جنسی داشته اند و از یکی از راه های انتقال بیماری ایدز این بیماری را وارد بدن خود کرده اند. پس اگر در معرض هیچ یک از این خطرات قرار نگرفته اید احتیاجی به نگرانی نیست.

تب و لرز در سرماخوردگی ایدز

علائم ایدز پس از گذراندن دوران سرما خوردگی ایدز

یکی از مهم ترین مواردی که مبتلایان را به شک و تردید می اندازد این است که افراد پس از گذر از دوران سرماخوردگی ایدز و سپری کردن این دوران از بیماری دیگر هیچ علائمی ندارند.

جالب است بدانید که این بازه زمانی بدون علامت از نظر پزشکی به دوران پنجره ای در بیماری ایدز معروف است. در این بازه زمانی که مدت زمانی بین یک ماه تا ده ماه دارد بیماری هیچ التهاب و دردی را تجربه نمی کند. همین مسئله موجب می شود تا مبتلایان پس از گذراندن سرماخوردگی و یا آنفولانزا دیگر پیگیری بابت آزمایش ایدز و چکاپ سلامتی خود نداشته باشند و برای جلوگیری از بیماری تنها به فکر پیشگیری از بیماری ایدز باشند.

علائم ایدز پس از سرماخوردگی چیست

آیا چکاپ سلامتی پس از سرماخوردگی مشکوک لازم است؟

در اکثر افراد طی ۶ تا ۱۲ هفته میزان آنتی بادی HIV به حد قابل تشخیص در روشهای معمول آزمایشگاهی (ELISA) می رسد، البته در موارد بسیار نادر ممکن است تا ۶ ماه هم طول بکشد.
انجام تست HIV آنتی بادی (ELISA) قبل از ۳ ماه، نتیجه قطعی به بیمار ارائه نمی دهد. چرا که ممکن است فرد هنوز آنتی بادی بر علیه HIV به میزان کافی تولید نکرده باشد.

مدت زمان بین آلودگی تا تولید آنتی بادی توسط بدن را دوره پنجره (Window period) می گویند، دراین دوره زمانی فرد آلوده به HIV هنوز میزان آنتی بادی در بدنش به مقداری که در روشهای آزمایشگاهی قابل تشخیص باشد نرسیده است، اگرچه ممکن است میزان بالایی از HIV در خون و ترشحات جنسی یا شیر پستان وجود داشته باشد و فرد می تواند آلودگی را طی این دوره به فرد دیگری منتقل کند اگرچه تست الیزا منفی است!

تست ایدز پس از دوران پنجره ای ایدز
بنابراین بهترین حالت این است که پس از ۳ ماه از آخرین رفتار پر خطر، تست HIV آنتی بادی انجام شود. (پیشنهاد می کنیم حتی در صورت عدم مشاهده علائم مشابه باز هم تست را انجام دهید)
– برخی مراکز آزمایشگاهی توصیه می کنند که اگر فرد در معرض ریسک بالا بوده، تست مجدد را ۶ ماه بعد از آخرین رفتار پر خطر انجام دهد.
– نکته بسیار مهم این است که فرد در طی دوره پنجره، مجددا در معرض ریسک آلودگی با HIV قرار نگیرد.
جواب منفی تست HIV ای که پس از ۳ ماه از آخرین رفتار پر خطرانجام شده است تقریبا همیشه بدان معناست که فرد به HIV آلوده نیست و اگر جواب تست پس از ۶ ماه منفی باشد (در صورتیکه طی این ۶ ماه هیچ رابطه جنسی غیرمحافظت شده ای نداشته باشد یا از سرنگ مشترک استفاده نکرده باشد) بدین معناست که HIV ندارد. این احتمال وقتی که ۲ تست با هم انجام شود (ELISA+Western blot) موجب می شود که جواب نادرست به کمتر از ٪۰/۱ هم برسد.

علائم ساده اما خطرناک را به عنوان تهدیدی برای ایدز جدی بگیرید

در این مقاله هر آنچه که باید در مورد خطرات سرما خوردگی ایدز و تفاوت آن با سایر سرما خوردگی های رایج را به اطلاع شما رساندیم. پیشنهاد می کنیم بدون توجه به شایعات و عواملی که ممکن است اطلاعات غلط و غیر پزشکی به شما ارائه دهند حتما پس از هر گونه شک و تردید در خصوص انتقال ویروس ایدز به بدن خود در خصوص تسک اچ ای وی اقدام کنید تا پیش از آنکه ویروس در بدن شما به صورت جدی رخنه کند بتوانید برای مداوا و درمان بیماری ایدز و یا مدارا با آن اقدام کنید.

در پایان اگر سوالی در خصوص نوع سرماخوردگی ایدز دارید حتما سوالات خود را برای ما در قسمت نظرات بگذارید تا کارشناسان ایران اچ ای وی بتوانند پاسخگوی سوالات و ابهامات شما باشند.

نظر خود را بنویسید

IRAN HIV