انتقال ویروس ایدز تنها از طریق رابطه جنسی و استفاده از سرنگ های آلوده از فردی به فرد دیگر منتقل نمی شود چرا که راه های بسیار زیادی وجود دارد که این ویروس خطرناک می تواند از آن طریق وارد بدن فرد شود و سلامتی او را تهدید کند. یکی از این روش ها، انتقال ایدز از طریق لوازم استریل نشده مانند سوزن و تیغ است. بسیاری از افراد به این فکر می کنند که آیا ویروس ایدز از طریق وسایل استریل نشده آرایشگاه ها به افراد منتقل می شود یا خیر؟ در این مقاله همراه ما باشید تا هر آنچه که باید در مورد موارد ابتلا به ایدز از طریق تماس با لوازم غیر استریل آرایشی بدانید را در اختیار شما قرار دهیم.

انتقال ایدز از طریق تیغ آرایشگاهی

اگر آشنایی با بیماری ایدز داشته باشید، باید متوجه این نکته مهم باشید که استفاده از سرنگ آلوده می تواند موجب انتقال ویروس ایدز شود. به همین منظور بسیاری از افراد فکر می کنند که با توجه به اینکه در آرایشگاه ها تیغ های متفاوت وجود دارد شاید خطر ابتلا به این بیماری در آرایشگاه ها هم وجود داشته باشد. اما نگران نباشید چرا که استفاده از تیغ های آرایشی تنها مصرف خارجی دارد و به دلیل اینکه سوزن و یا تیغ موجب خراشیدگی پوست نمی شود، خطر انتقال اصلا وجود ندارد.

انتقال ایدز با وسایل اصلاح آرایشگاهی

انتقال ایدز از طریق وسایل ارایشگاهی زنانه

انتقال ویروس ایدز به غیر از تیغ آرایشی در وسایلی مانند قیچی نیز شاید وجود داشته باشد اما باز هم توجه کنید که هر وسیله برنده و آلوده ای اگر سطح خارجی پوست را نخراشد به هیچ عنوان موجب انتقال ایدز نمی شود. در نظر داشته باشید که طی تحقیقات و پاسخ های سازمان بهداشت جهانی، این سازمان تا کنون هیچ مورد اچ ای وی مبنی بر آلودگی از طریق وسایل آرایشگاهی اعلام نکرده است.

آیا احتمال انتقال ایدز در آرایشگاه مردانه وجود دارد؟

انتقال ایدز در آرایشگاه های مردانه به نسبت آرایشگاه های زنانه خطرات بیشتری دارد. چرا که با توجه به مصرف بالای تیغ و ابزارهای برنده در آرایشگاه های مردانه، خطر نفوذ تیغ به پوست و خونریزی بالا می رود. اما جای نگرانی نیست چرا که تا کنون هیچ موردی مبنی بر استفاده از لوازم اصلاح مردانه اعم از تیغ و قیچی آلوده به اچ ای وی دچار این بیماری اعلام نشده است. پس لازم نیست در خصوص ایدز و درمان بیماری ایدز نگرانی داشته باشید.

راه های انتقال اچ ای وی در آرایشگاه های مردانه

استریل کردن لوازم آرایشگاهی بهترین روش برای پیشگیری از انتقال ایدز در آرایشگاه ها

تاکنون در مورد موارد مشکوکی که می تواند خطر انتقال ایدز را بیشتر کند را مورد بررسی قرار دادیم اما در نظر داشته باشید که برای رعایت مسائل بهداشتی حتما باید قبل از حضور در آرایشگاه ها، لوازم شخصی خود را برای اصلاح همراه داشته باشید. استفاده از لوازم شخصی خیال مشتری و آرایشگر را راحت می کند تا بدون هیچ گونه دغدغه بتوانند در آرایشگاه ها حضور یابند.

البته بهتر است تا آرایشگران این نکته مهم را در نظر داشته باشند که برای جلوگیری از بروز و پخش ویروس هایی مانند اچ ای وی مثبت و یا کوید19، حتما باید تمامی لوازم اصلاح و آرایشی را قبل از استفاده برای مشتری با الکل ضد عفوتی و استریل کنند.

لوازم اصلاح شخصی بهترین راه برای جلوگیری از انتقال ایدز

آیا بیماران مبتلا به ایدز نباید در آرایشگاه ها حضور پیدا کنند؟

بسیاری از افراد مبتلا به ایدز فکر می کنند که هیچ زمان نباید در مکان های عمومی مانند آرایشگاه ها حضور پیدا کنند اما نگران نباشید چرا که این بیماری از راه تنفس و معاشرت های کلامی اصلا منتقل نمی شود پس اگر خدای نکرده بدن شما به این ویروس مبتلا شده، با رعایت پروتکل های بهداشتی به زندگی عادی خود ادامه دهید و زندگی با ایدز را یاد بگیرید.

انتقال ایدز از طریق پدیکور ناخن

بالاخره ویروس ایدز از طریق وسایل غیر استریل آرایشی منتقل می شود؟

بسیاری از افراد در خصوص خطر احتمال آلودگی به اچ‌آی‌وی، در اثر برش های مختصر پوست در آرایشگاه نگرانند. باید گفت که هیچ موردی مبنی بر آلوده شدن فردی بر اثر خراش ها و برش های کوچک در آرایشگاه تا کنون گزارش نشده است.

اگر مشتری قبلی آرایشگر، به علائم ایدز مشکوک باشد، تماس وسیله آرایشگری با محلول ضدعفونی کننده، ویروس را از بین میبرد. شانس انتقال اچ‌آی‌وی از مشتری قبلی به روی قیچی و سپس انتقال آن به فرد بعدی تقریبا صفر است.

علاوه بر این، شانس ابتلا شدن فرد به اچ‌آی‌وی بواسطه کوتاه کردن مو، بسیار بسیار کم است البته بهتر این است تا همیشه مطمئن شوید که آرایشگر از تیغ نو در هنگام اصلاح برای شما استفاده می کند. البته تنها راه حل پیشگیری از بیماری های عفونی در آرایشگاه ها، به همراه داشتن وسایل شخصی بهداشتی است.

وسایل شخصی اصلاح صورت استریل شده

آرایشگران نیز باید همواره دست های خود را شسته و یا از دستکش استفاده کنند و وسایل مورد استفاده‌ای را که با پوست و موی افراد در تماس است، به خوبی ضدعفونی کنند.

استفاده از الکل و حرارت، دو روش موثر در ضدعفونی کردن وسایل و لوازم آرایشگاه ها است.

در انتها در نظر داشته باشید که ویروس ایدر تنها از طریق بیماری های جنسی و خطر مراقبت ناامن دامن گیر افراد نمی شود. با در نظر گرفتن پروتکل های بهداشتی و رعایت اصول بهداشتی در هر بار ورود به مکان های عمومی اعم از باشگاه، پارک، آرایشگاه و سایر اماکن عمومی، سلامتی خود را در مقابل این ویروس خطرناک بیمه کنید.