کاندوم چیست؟

کاندوم چیست و چرا باید از آن استفاده کنیم؟

 کاندوم یک پوشش پلاستیکی نازک است که روی آلت تناسلی مرد کشیده می شود تا از رسیدن اسپرم مرد به دهانه رحم جلوگیری کند.

اگر بخواهیم به صورت مفید و خلاصه تعریفی از کاندوم داشته باشیم باید بگوییم که کاندوم یک پوشش پلاستیکی بسیار نازک است که مدل مردانه و زنانه دارد. کاندوم مردانه روی آلت تناسلی مرد کشیده می شود تا هنگام انزال مرد، مایع منی داخل کاندوم ریخته شود و از رسیدن اسپرم مرد به دهانه رحم جلوگیری می کند. کاندوم یکی از بهترین روش های جلوگیری از بارداری و ابتلا به انواع بیماری های مقاربتی است.

شاید برایتان جالب باشد که این وسیله تنها برای مردان طراحی نشده است بلکه کاندوم زنانه نیز، مدل دیگری است که با اهداف متفاوت مورد استفاده قرار می گیرد. به طور مثال یکی از راه های پیشگیری از انتقال اچ ای وی، برقراری رابطه امن و استفاده از کاندوم است. در ادامه این مقاله به صورت کامل تر به بررسی موضوع آشنایی با کاندوم و اهمیت استفاده از آن خواهیم پرداخت.

کاندوم چیست؟

چرا باید از کاندوم استفاده کنیم؟

پزشکان معتقدند که در صورت استفاده صحیح از کاندوم٬ یک وسیله بسیار مناسب و کاملاً موثر در حفظ سلامت جنسی، پیشگیری از بارداری و ابتلا به بیماری های مقاربتی خواهد بود که استفاده از آن را توصیه می کنند. کاندوم را با اسامی دیگری چون کاپوت، عایق پلاستیکی و غلاف هم می شناسند.

 آنچه که امروزه نیاز به شناخت و آموزش استفاده صحیح از کاندوم را ضروری می کند، نقش موثر و اثبات شده آن در جلوگیری از بیماری های مقاربتی و از جمله ایدز است. کاندوم یکی از بهترین محافظ ها  در برابر بیماری های آمیزشی محسوب می شود. صرف نظر از جنسیت افرادی که با یکدیگر نزدیکی جنسی انجام میدهند، کاندوم مانع از ارتباط و آمیختن ترشح های داخلی و راه پیدا کردن ویروس های احتمالی به بدن شرکای جنسی می شود.
دلایل استفاده از کاندوم

اهمیت کاندوم و ممانعت از انواع بیماری های مقاربتی

استفاده از کاندوم یکی از مهم ترین مواردی است که در لیست انواع رفتار جنسی ایمن قرار دارد. بخاطر داشته باشید که استفاده صحیح و دائم از کاندوم در حین روابط جنسی، ریسک انتقال دیگر بیماری های مقاربتی همچون سوزاک، سیفلیس، کلامیدیا و تریکومونیازیس را کاهش می دهد.

مزایای کاندوم چیست

آیا استفاده از کاندوم، لذت جنسی را کاهش می دهد؟

متاسفانه به علت پایین بودن فرهنگ مصرف و کم بودن اطلاعات افراد درباره کاندوم، گاهی افراد اظهار می کنند که مصرف کاندوم باعث پایین آمدن لذت می شود که این فقط یک تفکر غلط است و مصرف کاندوم هیچ تاثیری در این پدیده ندارد. افراد می توانند علاوه بر کاندوم مردانه، مدتی از کاندوم زنانه استفاده کنند سپس ادامه روابط جنسی خود را با هر گزینه ای که برایشان راحت تر است، پیش ببرند.

آیا کاندوم باعث جلوگیری از انتقال ایدز می شود؟

 با توجه به ارزان بودن و مصرف آسان از کاندوم، استفاده ی آن با هدف جلوگیری از ابتلا به انواع بیماری های مقاربتی مانند سوزاک، بیماری سفلیس و ایدز امری عقلانی است، چرا که ابتلا به این بیماری ها هزینه‌ های درمانی سنگین و مشکلات روانی بسیاری را درپی خواهد داشت. استفاده همیشگی از کاندوم در روابط جنسی در ممانعت از آلودگی به اچ ‌آی ‌وی بسیار موثر است.

جلوگیری از ایدز با کاندوم

استفاده از کاندوم چه مزایایی دارد؟

در این قسمت، مهم ترین دلایلی را بررسی کرده ایم که با توجه به آن ها، اهمیت استفاده از کاندوم را به خوبی درک خواهید کرد. بر خلاف تصور عموم، استفاده از کاندوم حتی منجر به افزایش کیفیت رابطه جنسی خواهد شد و مشکلاتی مانند زود ارضایی نیز با استفاده از این وسیله حل می شود. در ادامه برخی از مهم ترین دلایل برای استفاده از کاندوم را بررسی می کنیم.

  •  تنها وسیله ای است که در صورت استفاده صحیح و همیشگی٬ قادر به پیشگیری از بیماری های آمیزشی و از همه مهمتر ایدز است.
  •  یکی از مطمئن ترین راه های پیشگیری از بارداری ناخواسته در صورت استفاده صحیح و همیشگی است.
  •  بر خلاف بعضی از راه های پیشگیری از بارداری، کاندوم هیچ عوارضی ندارد.
  •  کاندوم در انواع شکل، رنگ، طعم و بو، بافت و اندازه هایی متنوع ارائه می شود که می تواند لذت نزدیکی را افزایش دهد.
  •  کاندوم را می توان به راحتی از داروخانه، سوپر مارکت و مغازه ها تهیه کرد و مانند دیگر راه های پیشگیری نیازی به نسخه پزشک ندارد.
  •  مشکلات موجود در نزدیکی مانند زود ارضایی را کاهش می دهند.
  •  استفاده از کاندوم بسیار ساده است. تنها با کمی تمرین در مورد نحوه استفاده صحیح از آن شما قادر خواهید بود از لذت ارتباط جنسی با اطمینان خاطر کامل بهره ببرید.
  •  کاندوم را تنها در موقع نزدیکی باید استفاده کرد. بر خلاف دیگر راه های پیشگیری که شما بایستی زمان مصرف و نوع استفاده آن ها را مد نظر داشته باشید.
مزایا استفاده از کاندوم

در صورت پاره شدن کاندوم چه کار کنیم؟

اگر در حین رابطه جنسی با شخصی که مشکوک به اچ ‌آی ‌وی است کاندوم پاره شود:

در صورتی که کمتر از ۷۲ ساعت از آن اتفاق می گذرد، می توانید از داروهایی بهره ببرید که مانع آلوده شدن شما شود (حتی اگر شریک جنسی شما قطعا آلوده بوده باشد). برای این داروها، با پزشک معالجتان یا مرکز بهداشت تماس بگیرید و درخواست post-exposure prophylaxis: PEP کنید.

اما در صورتی بیشتر از ۷۲ ساعت گذشته است این راه جوابگو نیست و بایستی آزمایش تشخیص اچ‌ آی ‌وی انجام دهید که بسته به نوع آزمایش، بایستی حداقل ۲ هفته تا حداکثر ۱۲ هفته برای انجام آزمایش صبر کنید.

سوالات متداول

IRAN HIV
01آیا کاندوم ها یکبار مصرف هستند؟

بله. بعد از استفاده از کاندوم باید با رعایت نکات بهداشتی آن را دور بیاندازید و در رابطه بعدی از یک کاندوم جدید و کاملا نو استفاده کنید.

02آیا کاندوم از انتقال ایدز جلوگیری می کند؟

قطعا رعایت نکات مهم و شناسایی رفتارهای پرخطر با هدف حفظ سلامت جنسی و جلوگیری از مبتلا شدن به ایدز اهمیت بالایی دارد اما استفاده همیشگی از کاندوم نیز احتمال ابتلا به ایدز را کاهش می دهد.

03بهترین نوع کاندوم کدام است؟

کاندوم ها مدل های مختلف مردانه و زنانه دارند که هر یک با طرح، بو، رنگ، اندازه و ویژگی های مختلف دیگر تولید و عرضه می شود. هر یک از این محصولات می توانند بهترین گزینه مناسب برای شما باشند. مسئله ای که اهمیت دارد این است که موارد مختلف را امتحان کرده و بهترین گزینه مخصوص خودتان را تشخیص دهید و سپس به صورت همیشگی از آن استفاده کنید.

04چه مواقعی باید از کاندوم استفاده کنیم؟
هر زمان که قصد انجام انواع رابطه جنسی اعم از رابطه واژینال، دهانی، مقعدی و موارد دیگر را دارید باید از کاندوم استفاده کنید. به یاد داشته باشید هر کاندوم باید تنها برای یک بار و برای یک شریک جنسی مورد استفاده قرار گیرد.
05از کجا باید کاندوم تهیه کنم؟

برای خرید انواع کاندوم با قیمت های مختلف می توانید به داروخانه های سراسر کشور مراجعه کنید.

06آیا کاندوم از بارداری جلوگیری می کند؟

بله. کاندوم مردانه حدود 85 درصد احتمال بارداری را کاهش می دهد. این عدد در کاندوم زنانه کمتر است.

نظر خود را بنویسید

IRAN HIV