زگیل تناسلی در مردان

بیماری زگیل تناسلی چیست و چه علائمی دارد؟

زگیل تناسلی به دلیل وجود ویروس HPV به وجود می آید که روش های مختلف مانند لیزر و فریز برای درمان آن وجود دارد.

یکی از شایع ترین عفونت های جنسی و بیماری های پوستی، زگیل تناسلی نام دارد که متاسفانه در چندین سال اخیر شاهد گسترش آن در سطح جوامع هستیم. این بیماری در دسته بیماری‌ های آمیزشی (STD) قرار دارد. سوالات بسیاری درباره زگیل تناسبی وجود دارد. به طور مثال دلیل به وجود آمدن زگیل تناسلی، علائم آن، راه های تشخیص و راه های درمان از مهم ترین مباحثی است که درباره این بیماری وجود دارد و افراد زیادی به دنبال پاسخ صریح برای این سوالات هستند. اگر شما هم به دنبال آشنایی با بیماری زگیل تناسلی هستید در این مقاله از بلاگ ایران اچ ای وی به پاسخ سوالاتتان می رسید.

با بیماری زگیل تناسلی آشنا شوید

به صورت کلی این بیماری، همانطور که از نامش پیداست مربوط به ناحیه تناسلی است و به دلیل وجود ویروس پایپلومانی انسانی یا همان اچ پی وی ایجاد می شود. زگیل تناسلی می تواند کاملا شبیه به جوش های تناسلی معمولی باشد. عده ی زیادی انواع جوش های معمولی را با زگیل تناسلی اشتباه میگیرند. زگیل های تناسلی بیرون زدگی های گوشتی روی سطح پوست هستند که درد یا سوزشی ندارند.

مهم ترین نکته ای که درباره بیماری زگیل تناسلی و ویروس مربوط به آن (HPV) باید بدانید این است که اچ پی وی، با ویروس ایدز تفاوت دارد! ویروس ایدز و ویروس اچ پی وی کاملا متفاوت از یکدیگر هستند. شاید برایتان جالب باشد که این ویروس HPV تعداد زیادی مدل های مختلف دارد که افراد زیادی در طول زندگی خود حداقل یکبار به یکی از انواع این ویروس آلوده شده اند. البته ویروس اچ پی وی توسط رابطه جنسی به افراد منتقل می شود اما تنها تعدادی از انواع آن خطرناک است.

زگیل تناسلی در مردان

دلیل ایجاد زگیل تناسلی چیست؟

ریشه ی ایجاد بیماری زگیل تناسلی، ویروسی به نام اچ پی وی است که بیش از 40 مدل آن، ناحیه تناسلی را تحت تاثیر قرار می دهد. تمام زنان و مردان در معرض ابتلا به این بیماری هستند. افرادی که به سلامت جنسی خود اهمیت می دهند، معمولا با کنترل کردن روابط جنسی خود سعی در عدم ابتلا به زگیل تناسلی دارند. اما نکته ای که وجود دارد این است که ممکن است ویروس اچ پی وی درون بدن شریک جنسی شما وجود داشته باشد اما هنوز به زگیل تناسلی تبدیل نشده است.

مسئله ای که اهمیت دارد این است که تنها به زگیل تناسلی توجه نشود بلکه باید به همین میزان به ویروس پاپیلومای انسانی یا همان HPV توجه شود. زیرا ممکن است هیچ زگیل تناسلی در ناحیه تناسلی شریک جنسی خود مشاهده نکنید اما بعد از ایجاد رابطی جنسی با این فرد، به بیماری زگیل تناسلی مبتلا شوید.

علائم زگیل تناسلی در مردان و زنان

مهم ترین علامتی که نشان دهنده وجود زگیل تناسلی در بدن شماست، مشاهده زائده های ریز و درشت اضافه ای است که در قسمت های تناسلی و همچنین دهان قابل مشاهده هستند. معمولا افراد معمولی جوش یا تبخال تناسلی را با زگیل تناسلی اشتباه میگیرند به همین دلیل برای اطمینان از مبتلا شدن یا نشدن به زگیل تناسلی، به پزشک مراجعه کنید.

زگیل تناسلی در زنان

چطور از مبتلا شدن به زگیل تناسلی جلوگیری کنیم؟

اولین توصیه ای که برای جلوگیری از ابتلا به بیماری زگیل تناسلی داریم این است که روابط جنسی خود را کنترل کنید و از انتخاب شرکای جنسی که رفتار جنسی پرخطر دارند پرهیز کنید. دومین مورد این است که همیشه از کاندوم استفاده کنید. پیشنهاد می کنیم به مقاله کاندوم چیست مراجعه کنید تا میزان اهمیت استفاده از کاندوم را متوجه شوید.

البته این نکته را در نظر داشته باشید که حتی در صورتی که تنها دست شما یا هر قسمتی از پوست بدن، به آلت تناسلی آلوده به زگیل تناسلی برخورد کند احتمال ابتلای شما به ویروس اچ پی وی و در نهایت رشد زگیل تناسلی وجود دارد. از این رو مهم ترین توصیه ای که برای پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی می توانیم داشته باشیم این است که از سلامت جنسی شریک خود مطمئن شوید. اما چگونه؟

روش های تشخیص زگیل تناسلی در مردان و زنان

ساده ترین راه برای تشخیص زگیل تناسلی در مردان و زنان این است که به پزشک مراجعه کنید و درخواست معاینه داشته باشید. این احتمال وجود دارد که زگیل تنانسلی در کشاله های ران، قیمت های مختلف آلت تناسلی و حتی زبان و دهان ایجاد شود. همچنین در صورتی که رابطه ی جنسی پر خطر مقعدی هم داشته اید ممکن است زگیل های تناسلی در مقعد هم رویش داشته باشند. از این رو ساده ترین روش این است که معاینه ی چشمی شوید تا از وجود زگیل تناسلی مطمئن شوید.

به صورت کلی هنوز هیچ آزمایش زگیل تناسلی برای مردان وجود ندارد. اما زنان می توانند با نمونه برداری از دهانه رحم نسبت به وجود اچ پی وی یا عدم وجود این ویروس در بدن خود آگاه شوند.یکی از مهم ترین نکات در تشخیص ویروس HPV این است که دقت این آزمایش کاملا وابسته به نقطه ای است که محل نمونه برداری بوده است. به همین دلیل دقت آزمایش HPV در مردان بیشتر از زنان است.

درمان زگیل تناسلی

آیا زگیل تناسلی خطرناک است؟ بعد از مشاهده زگیل تناسلی باید چه کار کنیم؟

زگیل تناسلی مانند بیماری سوزاک و همچنین بیماری سفلیس مربوط به روابط جنسی است با این تفاوت که این بیماری در مواقعی می تواند بدون خطر باشد. زگیل تناسلی به دلیل وجود ویرویس پاپیلوم انسانی به وجود می آید اما با توجه به نوع ویروس، میزان خطرناک بودن این بیماری مشخص می شود. از این رو افراد بعد از مشاهده زگیل تناسلی باید به پزشک مراجعه کنند و درخواست نمونه برداری داشته باشند.بسیاری از زنان تست پاپ اسمیر را با آزمایش HPV اشتباه می گیرند. در نظر داشته باشید که تست اپ اسمیر با هدف مشاهده تغییرات سلولی در دهانه ی رحم انجام می شود. اما آزمایش HPV برای شناخت نوع ویروس HPV است.

درمان زگیل تناسلی را پشت گوش نیاندازید!

مهم ترین نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که بدون حس بد یا خجالت برای شروع درمان زگیل تناسلی اقدام کنید. زیرا در صورت عدم درمان، امکان بیشتر شدن آن وجود دارد. همچنین در نظر داشته باشید که استفاده از تیغ در محلی که زگیل تناسلی وجود دارد، منجر به بیشتر شدن تعداد زگیل ها خواهد شد و بهتر است تا مرحله ی درمان از تیغ استفاده نکنید و این مورد را با پزشکتان در میان بگذارید.

علائم زیگیل تناسلی در زنان و مردان

چرا بعد از مبتلا شدن به زگیل تناسلی باید نوع HPV را بدانیم؟ (اهمیت درمان زگیل تناسلی)

بعد از مشاهده زگیل تناسلی باید برای اطلاع از نوع ویروس HPV موجود در بدن آگاه شوید. زیرا برای از مدل های ویروس HPV در نهایت منجر به سرطان دهانه رحم یا ایجاد مشکلات متفاوت در بارداری و زایمان خواهد شد. با توجه به نوع ویروس اچ پی وی، پزشکتان روش های مختلفی را برای درمان زگیل تناسلی پیشنهاد می کند که از نمونه آن ها می توان به فریز کردن زگیل تناسلی و روش لیزر زگیل تناسلی اشاره کرد. همچنین واکسن گارداسیل، از مهم ترین داروهایی است که توسط پزشکان برای درمان این بیماری تجویز می شود.

پروسه درمان زگیل تناسلی سخت نیست اما نیاز به صبر دارد. به صورت کلی بعد از درمان زگیل تناسلی باید به روش های مختلف سیستم ایمنی بدن را تقویت کنید و به هیچ عنوان در معرض دود سیگار و قلیان قرار نگیرید. همچنین به عنوان آخرین نکته پیشنهاد می شود تاکید جدی بر سلامت جنسی و عدم انجام رفتارجنسی پر خطر داشته باشید.

 

نظر خود را بنویسید

IRAN HIV