سرطان بیضه چیست؟

سرطان بیضه چیست و چه علائمی دارد؟

سرطان بیضه در میان مردان است و اما بیش از 96 درصد افراد، به راحتی از آن عبور می کنند.

هر گاه نام سرطان به گوشمان می خورد، ترس و لرز وجودمان را فرا می گیرد اما همه سرطان ها خطرناک و کشنده نیستند. درست است که هنوز راه درمانی برای برخی از سرطان ها وجود ندارد اما برخی دیگر از آن ها، به راحتی قابل درمان هستند و احتمال از بین رفتن افراد با آن بسیار کم است. یکی از سرطان هایی که مردان با آن روبرو می شوند، سرطان بیضه است. در واقع سرطان بیضه در میان مردان است و اما بیش از 96 درصد افراد، به راحتی از آن عبور می کنند. در این مقاله از بلاگ ایران HIV قصد داریم به بررسی کامل سرطان بیضه، علائم ، پیشگیری و درمان آن بپردازیم.

آشنایی با سرطان بیضه

بیضه به غده های جنسی مردان گفته می شود که وظیفه تولید اسپرم و هورمون تستوسترون را دارند. بیضه ها دو توده به شکل بیضی هستند که در لایه نازکی از پوست به نام کیست بیضه یا اسکروتوم قرار گرفته اند. بر اثر برخی اتفاقات غیر طبیعی مثل رفتار های جنسی پر خطر یا گاهی اتفاقات نا شناخته، بیضه ها سرطانی می شوند. سرطان بیضه نوعی بیماری است که با ایجاد سلول ‌های سرطانی که معمولاً بدخیم هستند، در بافت‌های بیضه ظاهر می شوند. گاهی اوقات سلول های سرطانی در هر دو بیضه ظاهر می شوند اما این اتفاق بسیار کم اتفاق می افتد و معمولاً تنها یک بیضه درگیر این بیماری می شود. برخی از افراد عوارض  سرطان ایدز را هم رده با ویروس ایدز می دانند و ترس زیادی نسبت به آن دارند در صورتی که این بیماری را می توان درمان کرد و به زندگی سالم بازگشت.

سرطان بیضه چیست

سرطان بیضه در چه سنی ایجاد می شود و چند درصد کشنده است؟

بیماری سرطان بیضه که یکی از بیماری های کمتر شایع است و بیشتر در میان مردان بین 15 تا 49 سال به چشم می خورد. علائم این بیماری که معمولاً توسط خود بیمار تشخیص داده می شود، تورم یا ایجاد توده های بدون درد در یکی از بیضه ها است که معمولاً با تغییر شکل یا بافت بیضه ها همراه است. محققان هنوز نتوانستند به نتیجه قطعی برسند که چه عواملی موجب بروز سرطان بیضه می شود اما این عارضه در بیش از 96 درصد موجب مرگ افراد نمی شود! یعنی تنها کمتر از 4 درصد افراد با این بیماری جان خود را از دست می دهند که معمولاً آن ها بسیار دیر متوجه وجود این بیماری در بدن خود شده اند. این بیماری اگر زود تشخیص داده شود، هیچ گونه نتایج منفی روی زندگی افراد ندارد اما اگر دیر هنگام تشخیص داده شود، درمان می شود اما برخی از نتایج دائمی در زندگی افراد باقی می ماند.

علائم سرطان بیضه

علائم سرطان بیضه چیست؟

سرطان بیضه بر خلاف بسیاری از سرطان های دیگر علائم زیاد و ساده ای دارد که اگر کمی به آن دقت کنید، متوجه می شوید:

 • یک توده یا تورم در کیسه بیضه که معمولاً دردناک نیست اما گاهی اوقات هم می تواند دردناک باشد.
 • احساس سنگینی در کیسه بیضه
 • درد مبهم یا احساس فشار در قسمت پایینی شکم یا کشاله ران
 • بوجود آمدن برجستگی بر روی بیضه یا بزرگ شدن یکی از بیضه ها
 • درد مبهم در ناحیه شکم و کشاله ران
 • تجمع ناگهانی مایع در داخل کیسه بیضه
 • درد یا ناراحتی در یکی از بیضه ها یا در کیسه بیضه
 • بزرگی یا لمس دردناک سینه ها
 • کمر درد
 • سرطان بیضه معمولا یکی از بیضه ها (بیضه راست یا بیضه چپ) را درگیر می کند.

اگر به هر یک از موارد بالا روبرو شدید، پیشنهاد می کنیم هر چه سریع تر به سراغ پزشک متخصص بروید تا اگر با این بیماری روبرو هستید، مراحل درمان سریع تر آغاز شود.

درمان سرطان بیضه

درمان سرطان بیضه چگونه اتفاق می افتد؟

معمولاً درمان سرطان بیضه با جراحی امکان پذیر است اما عمل جراحی آن عمل سختی نیست و تنها در کمتر از یک ساعت پزشک متخصص می تواند تومور های سرطانی را از بیضه شما خارج کند. جراحی بیضه معمولاً به دو روش تقسیم می شود:

1- جراحی تخلیه بیضه

این روش برای درمان تمام سطوح سرطان بیضه است که پزشک معالج، برشی در کشاله ران ایجاد می کند و سپس اقدام به خارج کردن بیضه از بدن می کند. اگر بیمار بخواهد، پزشک می تواند به جای بیضه از پروتز استفاده و جای آن را پر کند. اگر سرطان در مراحل اولیه باشد و فراگیر نشده باشد، جراحی بیضه تنها راه لازم برای خلاص شدن از این بیماری است.

2- جراحی برای برداشتن لنف‌ های اطراف بیضه

در این روش باید پزشک دقت زیادی داشته باشد تا به اعصاب حوالی این قسمت در بدن آسیب نزند. با وجود دقت فراوان پزشک ها، گاهی اوقات اعصاب برخی نواحی دچار مشکل می شود و این مورد می تواند مشکلات دیگری در هنگام انزال ایجاد کند. اما به طول کلی آسیب دیدن اعصاب نواحی آن در نعوظ تاثیری نخواهد داشت. در صورتی که از این روش استفاده کنید، پزشک قرار های بعدی هم با شما می گذارد تا مطمئن شود سرطان به صورت کامل از بدن شما خارج شده است. در این جلسات، باید آزمایش‌های خون، سی تی اسکن و سایر آزمایش ‌های لازم برای بررسی علائم و اطمینان از عدم بازگشت سرطان صورت بگیرد. لازم به ذکر است که این جلسات معمولاً کوتاه هستند و در سال های اولیه عمل جراحی نیاز است! پس از گذشت چند سال دیگر نیازی به این جلسات نخواهد بود.

توجه داشته باشید که گاهی اوقات این سرطان بیضه مربوط به رفتار های جنسی پر خطر است و بهتر است به جای آن، رفتار جنسی سالم داشته باشید. زیرا این رفتار ها حتی اگر سرطان بیضه به وجود نیاورد، می تواند بیماری های مقاربتی دیگری را در شما ایجاد کند که بیمار دچار مشکلات زیادی می شود. از متداول ترین این بیماری ها می توان به زگیل آمیزشی اشاره کرد.

سرطان بیضه کشنده است؟

مواردی که پیش از مراجعه به دکتر، باید رعایت کنید

 • از شروط و محدودیت های قبل از ویزیت توسط پزشک آگاهی یابید. در زمان گرفتن وقت ملاقات با پزشک، اگر نیاز به انجام کاری قبل از ملاقات می باشد سوال کنید.
 • هر علامتی را که تجربه کرده اید بنویسید، شامل هر علامتی که حتی به نظر می رسد به موضوع ملاقات تان با پزشک ارتباطی ندارد.
 • اطلاعات شخصی خود را بنویسید، شامل هرگونه استرس یا تغییر جدیدی در زندگی تان.
 • فهرستی از داروهایی که مصرف می کنید را تهیه کنید، شامل ویتامین ها و مکمل های غذایی.
 • یکی از اعضای خانواده یا دوستان را همراه خود ببرید. گاهی بیان همه مشکلات در ملاقات با پزشک مشکل می باشد. همراه شما می تواند بعضی از مطالبی را که فراموش کرده اید به یادتان بیاورد.

در این مقاله به بررسی سرطان بیضه پرداختیم که امیدواریم مفید بوده باشد. در صورتی که سوالی درباره این موضوع دارید می توانید از قسمت نظرات با ما در ارتباط باشید. کارشناسان ایران اچ ای وی در اولین فرصت ممکن به سوالات شما پاسخ می دهند.

سوالات متداول

IRAN HIV
01آیا سرطان بیضه کشنده است؟

خیر. این بیماری قابل درمان است و خطرناک نیست. تنها در مواردی میتواند کشنده باشد که فرد مدت زمان طولانی از این بیماری در بدن خود اطلاع نداشته باشد و خیلی دیر برای درمان آن اقدام کند و همچنین درمان به شیوه ی مناسبی انجام نشود.

02از کجا بفهمیم سرطان بیضه داریم؟

در این مقاله آشکارترین علائم سرطان بیضه را بررسی کردیم اما هر چقدر هم که علائم دقیق باشد، شما نمی توانید به تنهایی نتیجه گیری درباره بیماریتان داشته باشید. از این رو بهتر است برای تشخیص این مورد از پزشک کمک بگیرید.

03

نظر خود را بنویسید

IRAN HIV