وازکتومی چیست؟

وازکتومی چیست؟ آیا بر انتقال بیماری های مقاربتی تاثیری دارد؟

یکی از روش های موثر و مفید برای جلوگیری از بارداری در مردان، وازکتومی است. در این روش آقایان با یک جراحی ساده و سرپایی برای همیشه باروری خود را از دست می دهند و از آن پس به راحتی می توانند بدون پیشگیری خاصی به برقراری رابطه جنسی بپردازند. آقایان باید قبل از این […]

یکی از روش های موثر و مفید برای جلوگیری از بارداری در مردان، وازکتومی است. در این روش آقایان با یک جراحی ساده و سرپایی برای همیشه باروری خود را از دست می دهند و از آن پس به راحتی می توانند بدون پیشگیری خاصی به برقراری رابطه جنسی بپردازند. آقایان باید قبل از این عمل جراحی ساده اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشند چرا که روش بارداری و باروری پس از وازکتومی تقریبا غیر ممکن است به همین دلیل پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این روش ها در ادامه با ایران اچ ای وی همراه ما باشید.

وازکتونی چطور انجام می شود؟

وازکتونی یک جراحی ساده است که در کمتر از چهل دقیقه و به صورت سرپایی انجام می شود. در این جراحی مجرای بیضه ها بریده شده و یا گره زده شده تا از انتقال اسپرم ها حین نزدیکی جلوگیری شود.

به این جراحی که مجرا برداری هم گفته می شود، مجرای بیضه ها کاملا بسته می شود تا هیچ ترشحی منجر به باروری حین رابطه جنسی اتفاق نیفتد.

وازکتومی چیست؟

معایب وازکتومی چیست؟

به صورت قطع می توان گفت مهم ترین عیب وازکتومی این است که بیمار دیگر نمی تواند به باروری مجدد فکر کند. به عبارتی وازکتومی تنها راه دائم برای پیشگیری از بارداری است.

اما اگر بخواهیم به مزایای آن بپردازیم، داشتن رابطه جنسی بدون کاندوم از مهم ترین مزایای وازکتومی است که می توان به آن اشاره کرد.

آیا وازکتومی قابل برگشت است؟

متاسفانه در 90 درصد مواقع وازکتونی یک عمل غیر قابل برگشت است. به همین خاطر پزشکان قبل از عمل جراحی به متقاضیان پیشنهاد می کنند تا تمام عواقب وازکتومی را بپذیرند و در صورت نیاز برای آن اقدامات لازم را انجام دهند.

آیا وازکتومی قابل برگشت است؟

آیا وازکتومی موجب کاهش خطر ابتلا به بیماری های مقاربتی می شود؟

متاسفانه وازکتونی هیچ تاثیری بر کاهش خطر ابتلا به بیماری های مقاربتی مانند ویروس ایدز ندارد چرا که اگر فردی آلوده باشد و رابطه بدون کاندوم خود را ادامه دهد به راحتی می توان زوج خود را بیمار کنند. به همین خاطر به هیچ عنوان وازکتومی را روشی برای فرار از بیماری های مقاربتی ندانید.

رابطه وازکتومی با کاهش میل جنسی

آیا رابطه جنسی بدون کاندوم بعد از وازکتومی موجب آلودگی می شود؟

بله، با توجه به اینکه آقایان پس از وازکتومی بدون دغدغه باروری از رابطه بدون کاندوم استقبال می کنند، خطر ابتلا و آلودگی افراد به بیماری هایی مانند ویروس ایدز و سایر بیماری های مقاربتی بدون در نظر گرفتن سلامتی افراد را بیشتر می کند. به همین خاطر پیشنهاد می کنیم تا اگر از سلامت شریک جنسی خود اطمینان کافی ندارید، در صورت انجام عمل وازکتومی باز هم استفاده از کاندوم برای داشتن رابطه جنسی ایمن را جدی بگیرید و با انجام آزمایش اچ ای وی پس از رابطه غیر ایمن خیال خود را بابت سلامت دوطرفه خود و شریک جنسیتان راحت کنید.

آیا وازکتومی موجب ناتوانی جنسی می شود؟

بسیاری از آقایان پس از انجام وازکتومی اقرار می کنند که به ناتوانی جنسی دچار شده اند در صورتیکه وازکتومی هیچ ارتباطی با ناتوانی جنسی ندارد و تنها مجاری بیضه ها برای باروری می بندند.

بسیاری از روانشناس ها معتقد هستند که پس از انجام وازکتومی افکار افراد را به خود درگیر می کند و با توجه به استرس های روانی پس از جراحی می تواند چنین عواقبی را در بر داشته باشد. اما اگر افراد پس از گذر زمان باز هم ناتوانی جنسی را تجربه کردند، بایستی تا به سکس تراپیست ها مراجعه کرده تا علت و روش درمان آن را سریعا پیدا کنند و در مورد بیماری های تناسلی نیز چکاب های لازم را به انجام برسانند.

تاثیر وازکتومی بر زود انزالی چیست؟

آیا وازکتومی باعث زودانزالی می شود؟

برعکس افرادی که با مشکلاتی نظیر ناتوانی جنسی مواجه می شوند، گروهی از افراد مشکل زود انزالی را بعد از وازکتومی تجربه می کنند. توجه داشته باشید که پس از وازکتومی به افراد اعلام می شود که تا ده روز از نزدیکی و برقراری رابطه جنسی جلوگیری کنند چرا که هر گونه تحریک می تواند فرایند وازکتومی را تحت تاثیر قرار دهد و همچنین افرادی که از زود انزالی رنج می برند بسیار بیشتر از سایر آقایان باید به این مورد توجه داشته باشند.

در نگاه کلی وازکتومی هیچ عوارضی مبنی بر زود انزالی ندارد و آقایان پس از مشاهده این تغییرات پس از وازکتومی باید با پزشک معالج خود مشورت داشته باشند.

مراقبت های بعد از وازکتومی چیست؟

به صورت کلی پزشکان برای افراد متناسب با شرایط جنسی ای که دارند مانند داشتن زود انزالی، دیر انزالی، یا داشتن بیماری هایی مانند زگیل آمیزشی، محدودیت ها و مراقبت هایی را لحاظ می کنند. در لیست زیر به صورت کلی در خصوص مراقبت های بعد از وازکتومی با شما صحبت خواهیم کرد.

  • حداقل تا ده روز پس از جراحی از رابطه جنسی جلوگیری شود
  • تا یک ماه پس از جراحی از نوشیدن هر گونه نوشیدنی الکلی اجتناب کنید
  • از یخ های قالبی برای کاهش تورم در نقطه جراحی شده استفاده کنید
  • در صورت تورم و عفونت شدید حتما به پزشک معالج خود مراجعه کنید
  • از دردها و تورم های بعد از جراحی که به صورت موقتی هستند نگران نشوید
  • تا حد امکان از لباس زیر تنگ استفاده نکنید تا موجب افزایش تورم نشود

در این مقاله هر آنچه که باید درمورد فرایند وازکتومی، دائمی بودن این امر و تاثیر آن روی انتقال بیماری های مقاربتی و همچنین زود انزالی و ناتوانی جنسی در روابط زناشویی را با هم بررسی کردیم. حالا نوبت شماست تا در مورد تجربه خود در خصوص «وازکتومی» و نتایج آن با ما صحبت کنید و تجربیات خود را با ما اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

IRAN HIV
01آیا وازکتومی قابل برگشت است؟

خیر وازکتومی یک جراحی ساده و سرپایی است که قابلیت برگشن ندارد پس قبل از این جراحی حتما تصمیم نهایی خود را بگیرید.

02آیا وازکتومی به کاهش میل جنسی یا زود انزالی ارتباطی دارد.

خیر، کاهش یا افزایش میل جنسی در رابطه جنسی جزو هیچ یک از عوارض بعد از جراحی وازکتومی به حساب نمی آید.

03آیا وازکتونی یک روش برای جلوگیری از انتقال بیماری های مقاربتی است؟

خیر متاسفانه انجام عمل وازکتومی هیچ تاثیری بر عدم انتقال بیماری جنسی ندارد و باز هم برای جلوگیری از خطر ابتلا به این بیماری ها باید از کاندوم استفاده کرد.

نظر خود را بنویسید

IRAN HIV