کرایوتراپی چیست

کرایوتراپی چیست و چرا انجام می شود؟

برای درمان کرایوتراپی و مطالعه فرایند این درمان در این مقاله همراه ما باشید.

سرما درمانی یا کرایوتراپی یکی از روش های نوین است که برای درمان ضایعات پوستی از آن استفاده می شود. این روش درمان از اواخر سال 1890 میلادی در یونان آغاز شد چرا که خود واژه کرایوتراپی از دو واژه کرایو به معنای سرما و تراپی به معنای درمان در زبان یونانی گرفته شده است.

این درمان نوین برای درمان ضایعات عروقی، ویروس های مانند زگیل ها که از بیماری های جنسی هستند و کنتاژیوروم ها قابل استفاده است و بسیار هم روش مناسبی پیشنهاد شده است. اگر دوست دارید در مورد این روش درمانی، فرایند و نتیجه درمان اطلاعات کاملی به دست آورید، در ادامه با ما همراه باشید.

فرایند درمان کرایوتراپی به چه شکل است؟

کرایوتراپی به عبارت ساده تر همان سرمادرمانی است. در این روش قسمتی از بدن بیمار که قرار است تحت درمان قرار بگیرد را در معرض کاهش دما قرار می دهد. به این صورت با توجه به اینکه بدن انسان نسبت به کاهش دما واکنش نشان می دهد پس از پایین آمدن سطح دما در ناحیه انتخاب شده سیستم عصبی واکنش نشان می دهد و فرایند درمان از این طریق ادامه پیدا می کند.

به صورت کلی فرایند انجام کرایوتراپی در سه مرحله انجام می شود.

کرایوتراپی برای درمان زگیل تناسلی

فاز اول انتقال حرارت

فاز اول فرایند کرایوتراپی فرایند آماده سازی و کاهش حرارت را به همراه دارد. بر همین اساس برای آماده کردن مقدمات کرایوتراپی از ماده ای به نام کرایو که یک نیتروژن مایع است استفاده می شود. این نیتروژن در ابتدا باید به نقطه حرارت 196 درجه سانتیگراد برسد و بر روی ضایعه سلولی قرار گیرد.

با توجه به فرایند سخت کرایوتراپی که در بیشتر مواقع برای از بین بردن زگیل تناسلی است، پیشنهاد می کنیم تا با انجام رفتار جنسی ایمن رسیدن به این نوع درمان را به حداقل برسانید.

فاز دوم، تخریب سلول ها

در بخش دوم برای تکمیل فرایند درمانی ضایعات باید سریعا توسط سرما ضعیف شده و از بین رود. سرد شدن ناگهانی ضایعه، موجب تخریب سلول ها می شود و به همین سبب این تخریب می تواند به سرعت سبب از بین رفتن خال و زگیل ها شود.

فرایند کرایوتراپی به چه شکل انجام می شود

فاز سوم، فاز التهابی و بهبودی

در نهایت ناحیه مورد درمان تحت التهاب و قرمزی قرار می گیرد که نتیجه طبیعی مرگ سلولی است. در این صورت بیمار باید به مراقبت های پس از کرایوتراپی توجه داشته باشد چرا که عدم توجه به بهبودی پس از کرایوتراپی عوارض شدیدی را به همراه دارد.

برای درمان کرایوتراپی چند جلسه درمانی لازم است؟

برای درمان کرایوتراپی در ابتدا پزشک متخصص اطلاعات لازم را به بیمار ارائه می دهد. جلسات کرایو تراپی گاهی با یک درمان سرپایی و یک جلسه ای به انتها می رسد و گاهی نیز متناسب با نیاز بیمار به چندین جلسه طی چند ماه نیز به طول می انجامد.

توجه داشته باشید که تعداد جلسات درمانی کاملا به نوع ضایعات موجود در پوست افراد بستگی دارد پس اگر پس از مراجعه به پزشک متوجه طول درمان طولانی خود شدید از این موضوع نگران نشوید.

کرایوتراپی به چه شکل انجام می شود

کرایوتراپی برای چه بیماری های مفید است؟

به صورت کلی کرایوتراپی برای موضعات پوستی مانند انواع زگیل های ویروسی کاربرد دارد اما برای التهابات پوستی ناشی از علائم ایدز تاثیر مناسبی ندارد. اما اگر بخواهیم لیست کاملی از درمان را برای این روش درمانی ایجاد کنیم فهرست زیر بسیار قابل توجه خواهد بود.

  • انواع زگیل های ویروسی و غیر ویروسی مانند زگیل تناسلی
  • تغییرات رنگ پوستی
  • چربی های اضافی بدن
  • درمان بیماری هایی مانند سالک، بواسیر، یبوست
  • از بین برنده ضایعات و کیست های توموری (خوش خیم)
  • انواع خال ها

آیا کرایوتراپی برای درمان زگیل تناسلی درمان خوبی است؟

با توجه به اینکه زگیل تناسلی به عنوان یکی از بیماری های مقاربتی در روابط زناشویی و ویروسی شناخته می شود. درمان این بیماری با روش های متفاوتی قابل انجام است. یکی از این روش ها کرایوتراپی است. البته توجه داشته باشید که کرایوتراپی همیشه هم درمان مناسبی نیست و برای درمان زگیل تناسلی بایستی حتما روش درمان مناسب توسط پزشک ارائه شود.

آیا کرایوتراپی عوارضی هم دارد؟

به صورت کلی کرایوتراپی شامل عوارض های جانبی هم می شود. برای عوارض حاد آن به عنوان مثال بیماری که با زگیل تناسلی دچار چالش است در مسیر درمان دچار سر درد و تاول های شدید می شود که در صورت بروز این موارد سریعت باید به پزشک خود مراجعه کند. علاوه بر این عفونت، خونریزی و یا تیره شدن پوست هم به  عنوان سایر عوارض استفاده از این روش درمانی در بیماریان مختف دیده شده است.

فرایند انجام کرایوتراپی به چه شکل است

تجربه شما از کرایوتراپی چیست؟

در این مقاله هر آنچه باید در مورد فرایند کرایوتراپی، درمان و عوارض های آن بدانید را در اختیار شما قرار دادیم حالا نوب شماست تا در مورد تجربیات خود در مورد انجام این روش درمانی با ما صحبت کنید تا سایر مخاطبان ایران اچ ای وی بتوانند از تجربیات شما در فرایند درمان خود کمک بگیرند. همچنین توجه داشته باشید که شما می توانید در این مورد سوالات و ابهامات خود را با کارشناسان ایران اچ ای وی در میان بگذارید تا ساده ترین پاسخ ها را در اختیار خود داشته باشید.

سوالات متداول

IRAN HIV
01کرایوتراپی چیست؟

کرایوتراپی نوعی درمان برای پایین آوردن سطح دما برای درمان موضعی انواع خال و زگیل های ویروسی است.

02کرایوتراپی برای درمان چه بیماری هایی مناسب است؟

کرایوتراپی برای درمان انواع زگیل  های ویروسی مانند زگیل تناسلی، خال های موضعی و معضلات عروقی قابل درمان است.

03آیا کرایوتراپی عوارضی هم دارد؟

بله در برخی از مواقع عوارضی مانند التهاب، خونریزی، و قرمزی پوست می تواند از جمله عواملی باشد که پس از درمان کرایوتراپی می توان آن را مشاهده کرد.

نظر خود را بنویسید

IRAN HIV