رعایت سلامت جنسی و شناخت رفتارهای پر خطر از مهم ترین کارهایی است که با هدف پیشگیری از ابتلا به ایدز باید انجام شود. مهم ترین مبحث درباره بیماری ایدز، این است که افراد آگاهی لازم را درباره زوایا مختلف این بیماری و مباحث مربوط به آن بدانند. یکی از مهم ترین مواردی که در رابطه با بیماری ایدز اهمیت بالایی دارد و افراد باید توجه ویژه ای به آن داشته باشند شناخت رفتارهای جنسی پر خطر و همچنین موقعیت، شرایط و زمینه هایی است که امکان مبتلا شدن به ایدز را افزایش می دهد.

به طور مثال مبتلا شدن به ایدز از طریق پشه، مبتلا شدن از طریق رابطه مقعدی و موارد دیگر از نمونه سوالاتی است که برای کاربران پیش می آید. با توجه به اینکه ممکن است هر فرد در موقعیت های مختلف قرار بگیرد، الزامیست تا آگاهی کاملی در این باره داشته باشند. از این رو در این مقاله سعی کردیم به صورت کامل مبحث انتقال ایدز از طریق رابطه واژنی یا همان رابطه مهبلی را مورد بررسی قرار دهیم.

آیا از طریق رابطه واژنی، ایدز منتقل می شود؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که بله! اگر بخواهیم به صورت جزئی تر به بررسی این موضوع بپردازیم باید شرایط انتقال را بشناسیم و اطلاعات کاملی درباره سلامت جنسی داشته باشیم. برای اینکه اچ ‌آی‌ وی به فردی منتقل شود سه مورد زیر بایستی مهیا باشد.

۱- اچ‌آی‌وی حضور داشته باشد

انتقال ویروس هنگامی اتفاق می افتد که یکی از طرفین درگیر (در رابطه جنسی، اهدا خون یا عضو، تزریق مشترک) به اچ‌ آی ‌وی آلوده شده باشد. برخی از رفتارها به تنهایی (مانند رابطه مقعدی) در صورت سالم بودن هر دو طرف، نمی تواند منجر به آلودگی به اچ ‌آی ‌وی شود.

وجود ایدز در واژن

۲- اچ‌آی‌وی باید به میزان کافی حضور داشته باشد

میزان یا غلظت ویروس ایدز در ترشحات بدن تاحدودی تعیین میکند که عفونت اتفاق می افتد یا خیر.هرچه غلظت اچ ‌آی ‌وی در ترشحات بیشتر باشد، احتمال مبتلا شدن فرد در معرض قرارگرفته بیشتر می شود. همچنین میزان اچ ‌آی‌ وی در بزاق، عرق، اشک و ادرار، بسیار ناچیز و حتی صفر است.

میزان اچ ‌آی‌ وی در ترشحات مقعدی درحد متوسط است و به میزان بالا در خون، ترشحات جنسی (منی و ترشحات واژن) و شیر مادر وجود دارد. بنابراین میزان کمی از خون آلوده یا منی آلوده یا ترشحات آلوده واژن برای آلوده کردن دیگری کافی است. درصورتیکه میزان بالاتری از ترشحات آلوده مقعدی برای انتقال نیاز است. هر چند که در رابطه جنسی معقدی به دلایلی خطر انتقال اچ ‌آی ‌وی، بالاتر از رابطه واژینال است.

 ابتلا به ایدز از طریق رابطه واژنی

۳- اچ‌آی‌وی باید به درون جریان خون راه یابد

در بحث انتقال ویروس ایدز با رابطه واژنی باید بدانید که تنها با لمس کردن ترشحات آلوده فرد اچ ‌آی‌ وی مثبت، آلوده نمی شوید چرا که پوست سالم و غیرزخمی، محافظ بسیار خوبی در برابر ورود اچ ‌آی‌ وی به بدن است. اچ ‌آی ‌وی تنها از این راه ها میتواند وارد بدن شود:

  •  زخم باز
  • مخاط مقعد
  • دستگاه تناسلی
  • دهان یا چشم
احتمال مبتلا شدن به ایدز در رابطه واژنی

چرا احتمال انتقال ایدز از طریق رابطه واژنی وجود دارد؟

با توجه به سه مورد بررسی شده حالا می توانیم به خوبی درباره میزان احتمال انتقال ایدز از طریق رابطه واژنی بررسی های لازم را بیان کنیم. یکی از مهم ترین نکات درباره مبتلا شدن به ایدز توسط رابطه واژنی این است که احتمال ابتلای زنان به ویروس ایدز بیش از مردان است. این احتمال وجود دارد که مایع منی تا چندین رو در دستگاه تناسلی زن باقی بماند. از این رو می توان اینگونه برداشت کرد که احتمال انتقال ویروس اچ ای وی از زنان به مردان بیش از احتمال انتقال ویروس از زنان به مردان است.

ویروس اچ ای وی به سادگی به دهانه رحم سرایت می کند!

یکی دیگر از نکات مهمی که درباره انتقال ایدز از رابطه واژنی باید بدانید این است که سلول های دهانه رحم، برای سرایت اچ ای وی به بدن، واکنش زیادی نشان می دهند و این پتانسیل را دارند که به سادگی ویروس ایدز را به خود جذب کنند. از این رو اهمیت شناخت رفتار جنسی ایمن بسیار زیاد است. در صورتی که اطلاعات کاملی درباره رفتارهای جنسی سالم ندارید پیشنهاد می کنیم به صفحه رفتار جنسی ایمن مراجعه کنید. یکی دیگر از سوالاتی که در حیطه رابطه جنسی واژنی و انتقال ایدز پرسیده می شود ارتباط ادرار و ایدز است که در این قسمت به بررسی این موضوع نیز می پردازیم.

رابطه جنسی امن

آیا امکان انتقال اچ ای وی از ادرار وجود دارد؟

تا به امروز هیچ مورد شناخته شده ی انتقال اچ ‌آی وی بر اثر بزاق، اشک، عرق یا ادرار آلوده به ایدز ثبت نشده است. افراد مختلف بسته به مرحله آلودگیشان، میزان مختلفی از ویروس اچ ‌آی ‌وی در بدنشان وجود دارد. میزان غلظت اچ‌ آی ‌وی در خون در مرحله اول آلودگی بسیار بالاتر از میزان آن در مرحله بدون علامت آلودگی است. میزان غلظت اچ ‌آی ‌وی در مرحله آخر و مرحله بروز ایدز بسیار افزایش می یابد. در این مقاله سعی کردیم نگاه کاملی به موضوع انتقال ایدز در رابطه واژنی داشته باشیم. با این حال در صورتی که هنوز هم سوال خاصی در ذهنتان وجود دارد می تواند از قسمت نظرات با ما در ارتباط باشید.